Kraków: Od poniedziałku cały szpital MSWiA będzie funkcjonował jako covidowy

Kraków: Od poniedziałku cały szpital MSWiA będzie funkcjonował jako covidowy
Fot. Pixabay

Od poniedziałku cały szpital MSWiA w Krakowie będzie funkcjonował jako covidowy. Trwa przekształcanie szpitala, zamykane są poradnie. Pilny komunikat o takiej decyzji wojewody placówka podała na swojej stronie internetowej.

W komunikacie czytamy, że decyzją wojewody małopolskiego od 26 października szpital będzie przeznaczony wyłącznie dla pacjentów zakażonych COVID-19, przywożonychch przez zespoły ratownictwa medycznego.

– W związku z powyższym wszystkie poradnie specjalistyczne (zlokalizowane przy ul. Kronikarza Galla 25), rehabilitacja, medycyna pracy oraz stomatologia będą nieczynne do odwołania – podaje komunikat na stronie internetowej szpitala MSWiA.

Decyzja wojewody małopolskiego polecająca tej lecznicy przekształcenie w szpital covidowy wydana została w środę (23 października).

Od poniedziałku w szpitalu będzie 140 łóżek przeznaczonych dla zakażonych SARS-CoV-2, w tym siedem respiratorowych (intensywnej opieki z kardiomonitorem i możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej).

Krzysztof Czarnobilski, dyrektor ds. lecznictwa w krakowskim szpitalu MSWiA, podkreślił w rozmowie z PAP, że pacjenci, którzy dotychczas byli hospitalizowani, nie ucierpieli na sytuacji, są przewożeni do innych szpitali, a do ośrodków opiekuńczo-leczniczych ci, którzy wymagają pomocy takich ośrodków.

– To duże wyzwanie logistyczne, ale poradziliśmy sobie. Mamy pomieszczenia. Główną bolączką jest brak personelu – powiedział dyrektor. W szpitalu brakuje jeszcze ok. 10 lekarzy i 30 pielęgniarek – czyli personelu dla ok. 40 pacjentów.

Od 12 października w szpitalu MSWiA jeden oddział funkcjonował jako covidowy – powstał z wcześniejszego oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii. Na oddziale tym 40 łóżek, w tym cztery respiratorowe, było przeznaczonych dla pacjentów covidowych.

Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) w Krakowie jest nastawiony głównie na leczenie osób powyżej 60 lat (na każdym oddziale, nie tylko geriatrycznym) i jest jedną z nielicznych w regionie placówek mających oddział i poradnię geriatryczną. (PAP)

Beata Kołodziej
Print Friendly, PDF & Email