Kraków naprawdę dostępny dla wszystkich! – czerwiec 2023

Kraków naprawdę dostępny dla wszystkich! – czerwiec 2023
Fot. Muzeum Krakowa / FB

Muzeum Krakowa zaprasza na edukacyjny cykl „Kraków naprawdę dla wszystkich”. To otwarte, dostępne zajęcia: muzealne oprowadzania i warsztaty, a także miejskie spacery. Podczas spotkań mogą Państwo skorzystać z asysty, a także licznych udogodnień, a wśród nich z pomocy dotykowych, audiodeskrypcji, tłumaczeń na Polski Język Migowy PJM, a także pętli indukcyjnej.

Wstęp bezpłatny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja.

Jeżeli będą potrzebowali Państwo dodatkowych informacji lub asysty organizatorzy proszą o kontakt z koordynatorką cyklu – Elżbietą Lang:

ZAPISY:

Elżbieta Lang

Centrum Obsługi Zwiedzających

PROGRAM NA CZERWIEC 2023

”Zanim powstały mury….”, czyli historia podgórskich Żydów.” – oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

– W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy razem z kuratorem Piotrem Figielą na wspólne zwiedzanie nowej wystawy czasowej. Tytuł wystawy nawiązuje do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu. To one oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego w okresie II wojny światowej, kończąc symbolicznie czas historii krakowskich i podgórskich Żydów. Nowa wystawa w Muzeum Podgórza opowiada o bogatej i różnorodnej społeczności żydowskiej w Podgórzu od końca XVIII stulecia.  To opowieść o powstaniu i działalności gminy wyznaniowej, organizacji oraz stowarzyszeń religijnych i filantropijnych. To także historia działalności kulturalnej i ekonomicznej podgórskich Żydów, którzy wnieśli swój niebagatelny wkład w rozwój Podgórza, a później także Krakowa – mówią organizatorzy.

GDZIE ?

Muzeum Krakowa- oddział Muzeum Podgórza (ulica Limanowskiego 51) – spotkanie w holu muzeum

KIEDY?

7 czerwca (środa), godzina 15:00 (przewidywany czas trwania: 1,5 godziny)

JAK DOJECHAĆ?

  • przystanek: Podgórze SKA
  • tramwaj: 3, 6, 13, 24, 76
  • autobus: 127, 143, 158, 174, 178, 578, 274, 578

INFORMACJE DODATKOWE:

Limit wejść – 15 osób (wymagana wcześniejsza rezerwacja)

„Beit olam – Dom wieczności, czyli żydowskie zwyczaje pogrzebowe.”spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji AD

– Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”, podczas którego wyruszymy razem z muzealniczką i przewodniczką Anną Jodłowiec- Dziedzic na Kazimierz. Tym razem poznamy historię kazimierskiego cmentarza, słuchając opowieści o żydowskich zwyczajach pogrzebowych od czasów starożytnych do dziś. Odkryjemy macewę – najczęściej spotkaną formę nagrobka i jej symbole. Usłyszymy o formach uczczenia zmarłych. Poznamy także kazimierskie legendy i historie mieszkańców żydowskiego miasta – zachęcają organizatorzy.

GDZIE?

Muzeum Krakowa – Stara Synagoga (ulica Szeroka 24)

(spotkanie przed budynkiem oddziału)

KIEDY?

23 czerwca (piątek), godzina 14:0 (przewidywany czas trwania: 1,5 godziny)

JAK DOJECHAĆ?

  • przystanek: Miodowa
  • tramwaj: 3, 17, 19, 24

DODATKOWE INFORMACJE:

Limit wejść – 10 osób (wymagana wcześniejsza rezerwacja)

„Wprowadzenie do judaizmu. Świątynia jerozolimska, synagoga i modlitwa.”oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie na krakowskim Kazimierzu. Tym razem w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” spotkamy się w Starej Synagodze z muzealniczką  i przewodniczką Anną Jodłowiec-Dziedzic. W trakcie zajęć poznamy czym jest monoteistyczna religia narodowa Żydów. Dowiemy się co oznaczają ważne dla Żydów pojęcia Pisma Świętego. Odkryjemy też funkcje i kultowe znaczenie synagog oraz ich bogatego, symbolicznego wyposażenia. Spotkanie będzie okazją do  zprezentowania zwoju Tory oraz elementów tradycyjnego, żydowskiego ubioru kobiet i mężczyzn sprzed 1939 roku – mówią organizatorzy.

GDZIE?

Muzeum Krakowa- oddział Stara Synagoga (ulica Szeroka 24) – spotkanie w holu muzeum

KIEDY?

27 czerwca (wtorek), godzina 15:00 (przewidywany czas trwania: 1,5 godziny)

JAK DOJECHAĆ?

  • przystanek: Miodowa
  • tramwaj: 3, 17, 19, 24

INFORMACJE DODATKOWE:

Limit wejść – 15 osób (wymagana wcześniejsza rezerwacja)

„Niewielka pracownia z klimatem i duszą starych ksiąg, czyli tajniki muzealnej introligatorni. ”oprowadzanie / warsztaty z elementami audiodeskrypcji AD i pomocami dotykowymi

Zapraszamy na kolejne kameralne spotkanie w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”. Tym razem odkryjemy przed Wami sekrety książek. Razem z muzealniczką i introligatorką Katarzyną Pietrzycką-Minczak poznamy niezwykłą muzealną pracownię i jej tajniki. Podczas spotkania dowiemy się jakie narzędzia i materiały wykorzystywane są w codziennej pracy introligatora. Odkryjemy działanie starych maszyn introligatorskich, które do dziś budzą zachwyt, jak i respekt. Podczas spotkania poznamy także technikę barwienia papierów klajstrowych – zachęcają organizatorzy.

GDZIE?

Muzeum Krakowa – oddział Dom pod Krzyżem (ulica Szpitalna 21)

(spotkanie przed budynkiem oddziału)

KIEDY?

28 czerwca (środa), godzina 16:00 (przewidywany czas trwania: 2 godziny)

JAK DOJECHAĆ?

  • przystanek: Teatr Słowackiego
  • tramwaj: 2, 3, 4, 10, 14, 20, 24, 44, 52

lub

  • autobus: 124, 152, 424, 502

DODATKOWE INFORMACJE:

Limit wejść – 5 osób (wymagana wcześniejsza rezerwacja)

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email