Kraków naprawdę dla wszystkich! – marzec 2023

Kraków naprawdę dla wszystkich! – marzec 2023
Fot. Muzeum Krakowa / FB

Muzeum Krakowa zaprasza na edukacyjny cykl „Kraków naprawdę dla wszystkich”. To otwarte, dostępne zajęcia: muzealne oprowadzania i warsztaty, a także miejskie spacery. Podczas spotkań mogą Państwo skorzystać z asysty, a także licznych udogodnień, a wśród nich z pomocy dotykowych, audiodeskrypcji, tłumaczeń na Polski Język Migowy PJM, a także pętli indukcyjnej.

Wstęp bezpłatny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja.

Jeżeli będą potrzebowali Państwo dodatkowych informacji lub asysty proszę o kontakt z koordynatorką cyklu Elżbietą Lang: 

ZAPISY:

Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@mhk.pl, telefon: 12 426-50-60

PROGRAM NA MARZEC 2023

„W turbanie i drewniakach, czyli moda wojenna w Krakowie” – oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

Dzieje ubioru to część historii życia codziennego, która doskonale odzwierciedla przemiany społeczne i ekonomiczne. Międzywojnie było rewolucyjnym okresem w modzie damskiej – dla kobiet otworzyła się wówczas możliwość pracy zawodowej i zaczęły uprawiać sport. Sport miał także wpływ na codzienny ubiór męski. W czasie okupacji do mistrzostwa doprowadzono sztukę przeróbek krawieckich i pomysłowych rozwiązań rękodzielniczych. Ładny i modny ubiór, jego akcesoria oraz modne uczesanie dodawały odwagi i pewności siebie oraz odciągały myśli od dramatycznej codzienności, a czasem ratowały życie. Opowiemy o tym jakie trendy występowały w wojennej modzie i co na nie miało wpływ. Odpowiemy na pytania jak wyglądały modne wojenne uczesania, czym zastępowano kapelusze (przed wojną obowiązkowe na ulicy), jak radzono sobie z deficytem pończoch,  z jakich materiałów wykonywano buty i jak wyglądały projekty wojennych ubrań i ich realizacje. Zapraszamy na kolejne zajęcia w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”, które tym razem poprowadzi dr Katarzyna Moskal.

GDZIE?

Muzeum Krakowa – Fabryka Emalia Oskara Schindlera (ulica Lipowa 3) (spotkanie w holu budynku)

KIEDY?

8 marca (środa), godzina 15:30 (przewidywany czas trwania: 1,5 godziny)

JAK DOJECHAĆ?

 • przystanek: Plac Bohaterów Getta
 • tramwaj: 3, 17, 19, 24

lub

 • przystanek: Zabłocie
 • tramwaj: 9, 20, 49, 50

DODATKOWE INFORMACJE:

Limit wejść – 15 osób (wymagana wcześniejsza rezerwacja)

„W turbanie i drewniakach, czyli moda wojenna w Krakowie” – oprowadzanie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi

Dzieje ubioru to część historii życia codziennego, która doskonale odzwierciedla przemiany społeczne i ekonomiczne. Międzywojnie było rewolucyjnym okresem w modzie damskiej – dla kobiet otworzyła się wówczas możliwość pracy zawodowej i zaczęły uprawiać sport. Sport miał także wpływ na codzienny ubiór męski. W czasie okupacji do mistrzostwa doprowadzono sztukę przeróbek krawieckich i pomysłowych rozwiązań rękodzielniczych. Ładny i modny ubiór, jego akcesoria oraz modne uczesanie dodawały odwagi i pewności siebie oraz odciągały myśli od dramatycznej codzienności, a czasem ratowały życie. Opowiemy o tym jakie trendy występowały w wojennej modzie i co na nie miało wpływ. Odpowiemy m.in. na pytania jak wyglądały modne wojenne uczesania, czym zastępowano kapelusze (przed wojną obowiązkowe na ulicy), jak radzono sobie z deficytem pończoch,  z jakich materiałów wykonywano buty i jak wyglądały projekty wojennych ubrań i ich realizacje. Zapraszamy na kolejne zajęcia w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”, które tym razem poprowadzi dr Katarzyna Moskal.

GDZIE?

Muzeum Krakowa – Fabryka Emalia Oskara Schindlera (ulica Lipowa 3) (spotkanie w holu budynku)

KIEDY?

9 marca (czwartek), godzina 16:00 (przewidywany czas trwania: 2 godziny)

JAK DOJECHAĆ?

 • przystanek: Plac Bohaterów Getta
 • tramwaj: 3, 17, 19, 24

lub

 • przystanek: Zabłocie
 • tramwaj: 9, 20, 49, 50

DODATKOWE INFORMACJE:

Limit wejść – 10 osób (wymagana wcześniejsza rezerwacja)

„W siedzibie burmistrza i kata, czyli historia ratuszowej wieży” – oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

Sercem niemal każdego średniowiecznego miasta był ratusz. Wznoszący się przy głównym miejskim placu potężny gmach był wizytówką miasta, siedzibą burmistrza i władz miejskich, a także niekiedy kata. Jednak wspaniałe gotyckie ratusze odnajdziemy w Poznaniu czy Wrocławiu, lecz nie w Królewskim Mieście Krakowie. Tutaj, na krakowskim rynku zachowała się jedynie samotna średniowieczna wieża. Jakie były burzliwe losy krakowskiego ratusza, jak wyglądała średniowieczna budowla, kto urzędował w ratuszu, ile ratuszowych gmachów znajduje się w dzisiejszym Krakowie  i gdzie obecnie urzędują włodarze miasta? Na te i na wiele innych pytań odnajdziemy odpowiedzi razem z Elżbietą Lang. Zapraszamy na spacer śladami krakowskich burmistrzów i katów, ukoronowany niezwykłym widokiem z ratuszowej wieży.

GDZIE?

Muzeum Krakowa – Wieża Ratuszowa (Rynek Główny 1) (spotkanie przed głównym wejściem)

KIEDY?

14 marca (wtorek), godzina 15:30 (przewidywany czas trwania: 1,5 godziny)

DODATKOWE INFORMACJE:

Limit wejść – 15 osób (wymagana wcześniejsza rezerwacja)

„MASZYNERIA TEATRU, CZYLI TEATR OD PODSZEWKI” część II – oprowadzanie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi

Opowieść o teatrze zwykle koncentruje się na sferze artystycznej – spektaklu, grze aktorskiej, reżyserii, wymowie wystawianej sztuki, czasem także oprawie plastycznej.  Mało kto ma świadomość, jak dużo pracy wymaga przygotowanie przedstawienia. Tymczasem, aby reżyser mógł urzeczywistnić swoją wizję, a aktorzy zagrać wyznaczone role, niezbędne jest zaangażowanie i praca wielu osób – zarówno rzemieślników, pracowników technicznych, jak i personelu administracyjnego. Teatr to złożony i wrażliwy mechanizm, którego kulisy poznają Państwo z kuratorkami wystawy „Maszyneria teatru” Joanną Zdebską- Schmidt i Eweliną Radecką. W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy  na nową, niezwykłą wystawę czasową w Muzeum Krakowa razem z współkuratorką Eweliną Radecką!

GDZIE?

Muzeum Krakowa – oddział Dom pod Krzyżem (ulica Szpitalna 21) (spotkanie w holu budynku)

KIEDY?

15 marca (środa), godzina 16:00 (przewidywany czas trwania: 2 godziny)

JAK DOJECHAĆ?

 • przystanek: Teatr Słowackiego
 • tramwaj: 2, 3, 4, 10, 14, 14, 20, 24, 44, 52

lub

 • autobus: 124, 152, 424, 502

INFORMACJE DODATKOWE:

Limit wejść – 10 osób (wymagana wcześniejsza rezerwacja)

„PODGÓRZE- MIASTO U STÓP KRZEMIONEK” – oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na prawy brzeg Wisły do dawnego Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza. Podczas zajęć odkryjemy kiedy i w jakich okolicznościach powstało to graniczące z Krakowem miasto? Dowiemy się kto odpowiadał za wytyczenie jego planów i czuwał nad prawidłowym przebiegiem procesu budowy? Kto sprawował władzę w mieście i jak wyglądało życie jego mieszkańców? Poznamy także historię podgórskiego przemysłu, handlu i rzemiosła. Na przykładzie jego barwnej historii wspólnie z Anną Warzechą postaramy się ustalić, czym jest dziedzictwo kulturowe i jak pielęgnować jego bogactwo.

GDZIE?

Muzeum Krakowa – oddział Muzeum Podgórza (ulica Limanowskiego 51) (spotkanie w holu budynku)

KIEDY?

22 marca (środa), godzina 15:30 (przewidywany czas trwania: 1,5 godziny)

JAK DOJECHAĆ?

 • przystanek: Podgórze Ska
 • tramwaj: 3, 6, 13, 24

lub

 • autobusy: 127, 143, 158, 174, 178, 274, 578

INFORMACJE DODATKOWE:

Limit wejść – 15 osób (wymagana wcześniejsza rezerwacja)

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email