Kraków: Młodzież i seniorzy działają razem

Kraków: Młodzież i seniorzy działają razem
Fot. Anna Latocha / krakow.pl

Wspólne wycieczki i warsztaty, inicjatywy w zakresie zdrowia, konkursy, turnieje gier planszowych i szachowych, warsztaty psychologiczne i taneczne, zajęcia ułatwiające poruszanie się w świecie cyfrowym, gry miejskie, a przede wszystkim godziny inspirujących rozmów – to tylko wybrane elementy projektów zrealizowanych przez krakowskich uczniów we współpracy z seniorami w ramach piątej edycji konkursu „Działajmy razem”.

Prezentacja konkursowych projektów odbyła się we wtorek (18 lutego) w sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

Konkurs „Działajmy razem” jest świetną okazją do integracji uczniów i osób starszych. – Super jest się cieszyć sobą nawzajem – mówili uczniowie podczas prezentacji zwycięskich projektów, zrealizowanych we współpracy z seniorami.

Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta ds. polityki senioralnej, nawiązując do słów młodzieży i gratulując młodym ludziom zaangażowania, stwierdziła, że umiejętność współpracy i wspólnego cieszenia się dwóch generacji to fantastyczne doświadczenie społeczne.

– Dla młodzieży i seniorów konkurs jest świetną okazją do przełamania wielu stereotypów i poznania ciekawych ludzi. Dla seniorów to możliwość zobaczenia, czym interesuje się młode pokolenie, a dla uczniów szansa na zdobycie różnych, potrzebnych kompetencji, które mogą później zdecydować o sukcesie w życiu osobistym i zawodowym – podkreśliła.

Obydwu grupom konkurs pozwolił na poznanie się, zdobycie nowych doświadczeń, a także zbudowanie międzypokoleniowych relacji. W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się uczniowie, uczennice i podopieczni:

  • Bursy Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 1;
  • Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Wojciecha;
  • Szkoły Podstawowej nr 36 im. Henryka Sienkiewicza;
  • Szkoły Podstawowej nr 48 im. „Szarych Szeregów”;
  • Szkoły Podstawowej nr 49 im. Juliana Ursyna Niemcewicza;
  • Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych”;
  • Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 im. Jana Pawła II;
  • Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 – Szkoły Podstawowej nr 34;
  • Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 – Szkoły Podstawowej nr 133 im. Orła Białego.

Zwycięzców, którzy na realizację projektów otrzymali finansowanie z miasta, wyłoniło jury konkursowe. Jury oceniało oryginalność pomysłów, zaangażowanie i współpracę uczniów i seniorów, trwałość projektu i możliwość jego realizacji w kolejnych latach bez angażowania dodatkowych środków finansowych ze strony miasta, a także elementy integracji międzypokoleniowej oraz edukacji do późnej dorosłości.

W skład jury weszli: zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej, przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Wydziału Edukacji UMK, a także reprezentanci Rady Krakowskich Seniorów oraz Młodzieżowej Rady Miasta Krakowa.

Źródło: UM Kraków
Fot. Anna Latocha / krakow.pl
Print Friendly, PDF & Email