Kraków: Miejskie Centrum Informacji dla Seniorów już działa

Kraków: Miejskie Centrum Informacji dla Seniorów już działa
Fot. Pixabay

Nowo uruchomione Centrum Informacji dla Seniorów mieści się przy ul. Daszyńskiego 19, w siedzibie Rady Krakowskich Seniorów. To miejsce, w którym można uzyskać informacje o różnorodnych przedsięwzięciach miasta realizowanych z myślą o krakowskich seniorach.

Centrum Informacji dla Seniorów działa od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-15:00. Można tam uzyskać informacje o miejskich działaniach dotyczących osób starszych. Centrum jest prowadzane w ramach gminnego Programu Aktywności i Integracji Osób Starszych 2021-2025 PASiOS. Program ten ma na celu ograniczenie wykluczenia osób starszych z życia społecznego i poprawę jakości życia krakowskich seniorów.

– Chcemy, aby Kraków był miastem przyjaznym starzeniu się. Aby mieszkańcy w każdym wieku, a zwłaszcza seniorzy, zdawali sobie sprawę, jak wiele propozycji ma dla nich nasze miasto i korzystali z nich. Nowo uruchomione Centrum Informacji dla Seniorów ma pomóc w upowszechnianiu wiedzy o różnorodnych możliwościach dotyczących m.in. korzystania z pomocy, aktywizacji i partycypacji. Liczymy, że wiedza o bogatej ofercie Krakowa w tym zakresie stanie się powszechna, a przez to korzystanie z niej będzie łatwiejsze i bardziej dostępne – mówi Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Aktualnie, aby skorzystać z usług centrum i uzyskać informacje, należy zadzwonić pod nr tel. 12 445 96 67 lub przesłać wiadomość e-mail na adres: informacjasenior@um.krakow.pl. W okresie obostrzeń epidemicznych bezpośrednia forma kontaktu jest ograniczona. Po zniesieniu obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią, w centrum będą odbywać się dyżury członków Rady Krakowskich Seniorów oraz Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej.

Fot. UM Kraków / krakow.pl

W Centrum Informacji dla Seniorów można uzyskać między innymi wskazówki dotyczące korzystania z sieci Centrów Aktywności Seniorów, miejskiej pomocy prawnej, psychologicznej, a także nieodpłatnych usług realizowanych w ramach inicjatywy „Złota Rączka”. Seniorzy dowiedzą się tam także, jak mogą uzyskać wsparcie tzw. asystenta osoby starszej, skorzystać z usługi pedologicznej czy przewozu meleksami na miejskich cmentarzach do grobów swoich bliskich.

Centrum udziela także informacji na temat pomocy żywnościowej prowadzonej przez Bank Żywności oraz licznych działań na rzecz osób starszych, prowadzonych przez krakowski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych. W centrum można także otrzymać Informator Krakowskiego Seniora, który jest przewodnikiem dla osób starszych w sprawach opieki, pomocy, możliwości aktywnego spędzania czasu, porad prawnych oraz sposobów zaangażowania się w dialog obywatelski. Można tu też dostać dwutygodnik miejski „Kraków.pl”, gazetę „Senior” i ulotki informacyjne.

Jak podkreśla Anna Okońska-Walkowicz, telefonując lub pisząc maila do Centrum, można nie tylko zdobyć informacje, ale także zgłaszać pomysły związane z miejską polityką senioralną i przekazywać informacje o potrzebach seniorów. Do współpracy centrum zaprasza osoby, które chcą się włączyć w senioralny wolontariat.

UM Kraków / krakow.pl
Print Friendly, PDF & Email