Kraków: Jutro ruszają IX Międzynarodowe Senioralia

Kraków: Jutro ruszają IX Międzynarodowe Senioralia
Fot. Pixabay

21 i 22 września odbędzie się IX edycja Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie – wydarzenie, które zachęca seniorów do aktywności, porusza tematy najważniejsze dla tej grupy mieszkańców, edukuje, integruje i jednocześnie zaprasza do dobrej zabawy.

Międzynarodowe Senioralia w Krakowie, organizowane przez Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora w partnerstwie z miastem, co roku gromadzą rzesze uczestników − w 2021 r. wzięło w nich udział ponad 3 tys. seniorów z ponad 100 miejscowości. Wydarzenie jest skierowane do członków rad seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, organizacji seniorskich, instytucji publicznych, społecznych i prywatnych oraz przedstawicieli miast partnerskich i władz samorządowych z Gmin Przyjaznych Seniorom.

Senioralia rozpoczną się 21 września konferencją skierowaną do koordynatorów polityki senioralnej. Tego dnia kolejnym punktem będzie Międzypokoleniowe Kino dla Seniora w kinie Kijów. Główną część wydarzenia, zaplanowaną na 22 września, zainauguruje uroczysta msza w kościele Mariackim. Następnie uczestnicy w kolorowym pochodzie udadzą się do parku Jordana, gdzie odbędą się wykłady edukacyjne na temat zdrowia, bezpieczeństwa, prawa i ekonomii oraz aktywizacji seniorów, a także będą realizowane bezpłatne badania: kardiologiczne, ciśnienia, słuchu, wzroku, poziomu cukru, pomiar masy ciała, a także porady lekarskie.

Dodatkowo na stoisku „Bezpieczny Senior – Stop Manipulacji, nie daj się oszukać” uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć się, jak chronić się przed oszustwami. Senioralia będą też okazją do skorzystania z pomocy przy zakładaniu kont społecznościowych. Nie zabraknie także strefy gastronomicznej, którą uatrakcyjnią liczne stoiska kół gospodyń wiejskich oraz grill.

Z kolei część sportowa i rozrywkowa to koncerty Alexandra Martineza oraz Duo Performance, a także występy artystyczne zespołów seniorskich, liczne losowania nagród, pokaz mody Stylowych Seniorów − laureatów ogólnopolskiego konkursu Głosu Seniora oraz impreza integracyjna, którą poprowadzi światowej sławy DJ Wika.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie dlaseniora.krakow.pl oraz na profilu IX Międzynarodowe Senioralia w Krakowie.

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email