Kraków: Gdzie nadal prowadzone są zbiórki darów dla Ukrainy?

Kraków: Gdzie nadal prowadzone są zbiórki darów dla Ukrainy?
Fot. UM Kraków

Chociaż miejska indywidualna zbiórka darów dla Ukrainy zakończyła się 28 marca, przypominamy, gdzie nadal można w Krakowie przekazać i odebrać rzeczy.

Szafa Dobra przy Plazie

W dawnej galerii Plaza nadal działa Szafa Dobra – miejsce, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie i w komfortowych warunkach otrzymać potrzebną odzież.

Osoby potrzebujące mogą przyjść tam od poniedziałku do soboty od 10:00 do 18:00. Natomiast od 20 kwietnia będzie czynna od wtorku do niedzieli. Godziny funkcjonowania pozostają bez zmian.

Również od 20 kwietnia zostanie wznowione przyjmowanie czystej i niezniszczonej odzieży sezonowej – ubrania wiosenne i letnie. Przyjmowanie ubrań odbywa się od strony rampy w godzinach od 10:00 do 17:00.

Cały czas potrzebna jest nowa bielizna w każdym rozmiarze dla kobiet i mężczyzn, buty sportowe (nowe lub czyste i niezniszczone) oraz ubrania dla młodzieży w wieku 12 lat i więcej (zarówno damskie, jak i męskie) oraz plecaki, jak również męskie t-shirty.

Szafa Dobra nie prowadzi zbiórki żadnych innych produktów ani jedzenia. Szafa Dobra to wspólna inicjatywa fundacji Internationaler Bund Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie oraz IKEA Kraków, Strabag Polska i Diverse.

Magazyn przy al. Daszyńskiego

Dodatkowo Centrum Wielokulturowe prowadzi magazyn przy al. Daszyńskiego 16. Jest on otwarty codziennie od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 9:00 do 19:00. Osoby indywidualne mogą przynosić dary w godzinach działalności magazynu. W szczególności potrzebna jest żywność.

Tam uchodźcy mogą otrzymać:

  • Żywność: m.in. produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania o długim terminie ważności, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, płatki błyskawiczne, pieczywo chrupkie, dania gotowe (w słoikach, w opakowaniach próżniowych), sosy do makaronów, zupy instant, słodycze, pasty do kanapek, herbata, konserwy, ser i szynka pakowane w plastrach, owoce w puszkach, warzywa w puszkach, makarony.
  • Chemię i kosmetyki: środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, nowa bielizna damska, męska i dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, środki czystości, oliwki dla dzieci, kremy.
  • Rzeczy do spania: koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), karimaty.

Magazyn ze środkami medycznymi przy al. Daszyńskiego 22

W biurze fundacji Internationaler Bund Polska, która jest jednym z operatorów Centrum Wielokulturowego przy al. Daszyńskiego 22, zbierane i wydawane są leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, środki opatrunkowe, środki do odkażania, leki na ból gardła, kaszel.

Magazyn z lekami działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-19:00.

Zbiórka miejska dla grup zorganizowanych przy ul. Bartników 10

Grupy zorganizowane nadal mogą także przywozić dary do zorganizowanej przez miasto hali magazynowej NOHO Logistic przy ul. Bartników 10. Jest ona czynna w dni robocze od 9:00 do 17:00 oraz w sobotę od 9:00 do 15:00.

– Prosimy o segregowanie i przygotowanie odpowiednio opisanych paczek. Usprawni to późniejszy załadunek darów. Z uwagi na konieczność weryfikacji miejsca, do którego trafiają dary od krakowian, nie możemy korzystać z propozycji indywidualnego transportu/przewozu tych darów na teren Ukrainy – wskazują organizatorzy zbiórki.

Lista rzeczy zbieranych od zorganizowanych grup:

  • Żywność: m.in. produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania o długim terminie ważności, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, płatki błyskawiczne, pieczywo chrupkie, dania gotowe (w słoikach, w opakowaniach próżniowych), sosy do makaronów, zupy instant, słodycze, pasty do kanapek, herbata, konserwy, ser i szynka pakowane w plastrach, owoce w puszkach, warzywa w puszkach, makarony.
  • Chemia i kosmetyki: środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, nowa bielizna damska, męska i dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, środki czystości, oliwki dla dzieci, kremy
  • Inne: koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), karimaty, materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki, środki antyseptyczne/spirytus, maseczki wielorazowe, generatory prądu, zapałki, baterie, latarki, zapalniczki, świece
  • Medyczne: środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, środki opatrunkowe, środki do odkażania wody i apteczki
  • W trosce o zwierzęta: karmy dla zwierząt (saszetki, puszki, sucha karma), transporterki, maty higieniczne dla zwierząt (do transporterka), miski na wodę i karmę.

Kontakt telefoniczny w sprawie tej zbiórki: 12 616 18 79 w godz. 9:00-15:00 lub pod adresem e-mail: pomocdlalwowa@um.krakow.pl.

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email