Kraków: Czas na WF w nowej hali sportowej

Kraków: Czas na WF w nowej hali sportowej
Fot. Grawit Nosiadek / ZIS

Uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 151 przy ul. Lipińskiego 2 dostali dziś świąteczny prezent – nową halę sportową! Obiekt jest wyjątkowy, bo powstał przy udziale… uczniów! Został wyposażony m.in. w salę fitness, ściankę wspinaczkową oraz boiska do gier zespołowych. Wyremontowano także przestrzeń rekreacyjno-sportową wokół budynku. W uroczystym otwarciu hali wziął udział prezydent Krakowa.

Pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie powstała hala sportowa wraz z łącznikiem prowadzącym do istniejącej szkoły. Obiekt został odsunięty od placówki o kilkanaście metrów i połączony z nią na poziomie parteru. Zagospodarowany został również teren wokół nowej hali. Całość inwestycji przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ścianka wspinaczkowa, sala fitness…

Główną część inwestycji stanowi hala o wymiarach pola gry 20 x 40 m z boiskami do gry w koszykówkę, piłkę ręczną i siatkówkę oraz trybuną dla widzów. Na parterze zlokalizowano pomieszczenie ze ścianką wspinaczkową, magazyn na sprzęt, a także zaplecze szatniowo-socjalne dla uczniów, zawodników i nauczycieli oraz trenerów.

Na pierwszym piętrze zaprojektowano salę fitness z siłownią oraz zapleczem szatniowo-sanitarnym i magazynowym. Drugie piętro to przestrzeń techniczna. Piętro trzecie stanowi dach użytkowy podzielony na dwie strefy: rekreacyjną oraz ekologiczną.

Uczniowie współprojektantami hali

O wyjątkowości hali mówił już podczas wmurowania kamienia węgielnego pod jej budowę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że hala, choć jest jedną z wielu budowanych przez Kraków, jest wyjątkowa. Powstała bowiem przy udziale uczniów szkoły. Na zagospodarowanie użytkowego dachu hali zorganizowany został bowiem konkurs dla uczniów, w którym przedstawili swoje pomysły. Z trzech zwycięskich prac wybrano kluczowe idee, które zostały uwzględnione w projekcie wykonawczym.

Każda z kondygnacji budynku zapewnia korzystającym funkcjonalność i klarowność rozwiązań projektowych. Dla najmłodszych użytkowników zaprojektowano przestrzenie do zabaw pobudzające kreatywność (m.in. tablice perforowane z klockami, układanki, naścienne elementy sensoryczne o różnych fakturach i kolorach sprawdzające się bardzo dobrze w przypadku dzieci z różnymi stopniami niepełnosprawności psychoruchowej).

W ramach zagospodarowania terenu wokół hali wyremontowano boisko do gier zespołowych. Powstała także bieżnia i skocznia do skoków w dal oraz plac zabaw. Zaprojektowano również siłownię zewnętrzną, ścieżkę edukacyjną dla najmłodszych, miejsce do gry w szachy, scrabble i elementy małej architektury. Zakres inwestycji objął również budowę ogrodzenia, oświetlenia oraz parkingu.

Na realizację inwestycji wydano z budżetu Miasta Krakowa oraz w WPF środki finansowe w łącznej kwocie 15 405 246,14 zł. Projektantem hali sportowej była Pracownia Projektowa ARP Manecki, natomiast wykonawcą firma TEXOM Sp. z o.o.

Podstawowe parametry hali:

  • powierzchnia zabudowy – 1 858,00 m²
  • powierzchnia wewnętrzna – 2504,4 m²
  • kubatura – 21 775,44 m³
Źródło: UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email