Kraków: Co dalej z projektami BO, które nie znalazły się na liście?

Kraków: Co dalej z projektami BO, które nie znalazły się na liście?
Fot. Tomasz Stankiewicz / krakow.pl

We wtorek (16 lipca) opublikowana została lista 694 projektów budżetu obywatelskiego, na które krakowianie będą mogli głosować już we wrześniu. Następnego dnia, z inicjatywy prezydenta Krakowa, odbyło się spotkanie z wnioskodawcami tych projektów, które nie znalazły się na tegorocznej liście BO. W ramach wspólnych rozmów wypracowano koncepcję, która mogłaby umożliwić realizację tych zadań w przyszłości.

Po rozpatrzeniu protestów przez Radę Budżetu Obywatelskiego, prezydent Krakowa przywrócił 13 z 19 rekomendowanych zadań. Autorom sześciu niezakwalifikowanych do głosowania projektów zaproponowano spotkanie, w ramach którego ustalono plan działania na przyszłość. W spotkaniu wzięła udział Maria Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa, Jakub Kosek, przewodniczący rady miasta, przedstawiciele Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Miejskiego Inżyniera Ruchu.

W obecności wnioskodawców omówiono pięć projektów, które nie weszły na listę poddaną pod głosowanie. Zadania były rekomendowane do przyjęcia przez Radę Budżetu Obywatelskiego, ale ze względu na znacznie przekraczający budżet, potrzebny na ich realizację, nie mogły zostać zakwalifikowane.

Jakie to są projekty?

  • „Rewitalizacja Dworcowej”
  • „Parking dla wszystkich: adaptacja placu na osiedlu Szkolnym”
  • „Przywróćmy zieleń na placu Marii Magdaleny”
  • „Wyremontujmy Jordanówkę dla mieszkańców”
  • „Aleja Daszyńskiego prowadzi pieszych i rowerzystów nad Wisłę”

Każdy projekt był indywidualnie omawiany. Przedstawiciele miejskich jednostek zaprezentowali swoje pomysły na realizację zadań, często zawężając ich zakres rzeczowy, bądź prezentując realne szacunkowe koszty ich całościowej realizacji. Wnioskodawcy z kolei objaśniali, dlaczego dany projekt jest potrzebny mieszkańcom.

Pomysł na realizację projektów

Spotkanie zwieńczyła koncepcja, by projekty zostały wpisane do Wieloletniej Prognozy Finansowej jednostek miejskich, odpowiedzialnych za realizację zadania. Pojawił się również pomysł, aby działać etapowo, zmniejszając dzięki temu koszty przeznaczone dla jednostki w danym roku budżetowym – tak, by mogła ona swobodnie realizować również inne, potrzebne mieszkańcom inwestycje. Te propozycje zostaną zaprezentowane prezydentowi Krakowa. Następnie projekty będą mogły zostać poddane pod głosowanie na jednej z sesji Rady Miasta Krakowa. Ostatecznie o wpisaniu projektów do Wieloletniej Prognozy Finansowej zdecydują radni.

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email