Uruchomione w 2021 roku Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków-Południe przy Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego, od stycznia 2023 roku obejmie swoimi działaniami potrzebujących wsparcia młodych mieszkańców dwóch kolejnych krakowskich dzielnic.
Jest to Pogórze Duchackiego (IX) oraz Podgórze (XIII). Dotąd z jego usług i programów korzystały dzieci i młodzi ludzie z dzielnic: Dębniki, Borek Falęcki i Łagiewniki oraz Swoszowice.
Głównym zadaniem Centrum jest udzielanie bezpłatnego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego dzieciom i młodzieży oraz ich rodzinom.
Każda osoba w wieku do 18 roku życia (a nawet do 21 jeśli nadal realizuje obowiązek szkolny) doświadczająca kryzysu, a mieszkająca na terenie działania Centrum obejmowana jest kompleksowym, wielokierunkowym wsparciem zapewniającym ciągłość terapeutyczną.
Wsparcie w formie profilaktyki, edukacji i terapii wykorzystuje międzysektorową sieć koordynacji zasobów społeczności lokalnej. Wykorzystywane są tu innowacyjne rozwiązania związane z deinstytucjonalizacją usług społecznych i medycznych.
Centrum realizuje swoje zadania w środowisku lokalnym, a podstawą jest model wypracowany w Warszawie przez Bieleńskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, wzorcowy ośrodek dla prowadzonej obecnie reformy psychiatrii dziecięcej.
W projekt, w ramach którego utworzone zostało i funkcjonuje Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków Południe zaangażowane są obok lidera – Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ, także partnerzy – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który obsługuje infolinię dla mieszkańców dzielnic objętych działaniem Centrum oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, który odpowiada za utworzenie i funkcjonowanie tzw. Zespołu Pierwszego Kontaktu. Został on ulokowany w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3. Jego głównym zadaniem jest nawiązanie relacji z rodziną, poznanie historii problemu, opisanie sieci wsparcia społecznego oraz przygotowanie wstępnej konceptualizacji w tzw. podejściu bio-psycho-społecznym.
Centrum oferuje młodym pacjentom relatywnie krótkie terminy pierwszej wizyty oraz opiekę medyczną i wielokierunkowe wsparcie.
Współpraca z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej pozwala na wczesne rozpoznanie pojawiających się u młodych ludzi trudności i kryzysów oraz pomoc w radzeniu sobie z nimi, tak aby nie było konieczności przerywania nauki czy hospitalizacji, a więc opuszczania środowiska w którym żyją i funkcjonują. Specjaliści – lekarze psychiatrzy dziecięcy, psychoterapeuci, terapeuci i pielęgniarki współdziałają z rodzicami, nauczycielami oraz wychowawcami, tak aby młodzi pacjenci mogli wykorzystywać niedostrzegane lub pomijanych dotąd zasoby – rodziny, szkoły czy innych instytucji i organizacji opiekuńczych.
Każdemu z pacjentów Centrum, po przeanalizowaniu jego sytuacji i problemów, proponowany jest indywidualny program leczenia i wsparcia.
Centrum proponuje szeroką ofertę terapeutyczną, profilaktyczną i edukacyjną adresowaną tak do dzieci i młodych ludzi z zaburzeniami emocjonalnymi, jak i do ich rodziców oraz nauczycieli i wychowawców.
We wrześniu 2021 r. uruchomiono w Polsce siedem takich jednostek. Są one finansowane ze środków europejskich w ramach programu POWER. Na działanie Krakowskiego Centrum – do września 2021 roku – do września 2023 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczyło ponad 13 mln zł.
Po analizie dotychczasowych działań oraz wydatków oraz konsultacjach z partnerami – MOPSEM i Urzędem Miasta Krakowa, Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie podjął decyzję o rozszerzeniu działalności Centrum na dwie kolejne (nowe) dzielnice południowej części Krakowa – Pogórze Duchackie i Podgórze. Poszerzenie działalności odbędzie się w ramach już istniejącego budżetu. Wprawdzie obecnie na wizytę i terapię w Centrum trzeba czekać, warto jednak skorzystać z jego oferty dla młodych pacjentów – wielostronnych oddziaływań terapeutycznych, a także ze wsparcia, uwrażliwienia na problemy młodych ludzi oraz wskazań kierowanych do rodziców lub opiekunów.