Koronawirus w Elblągu: Na 188 miejsc w szpitalu, 179 jest zajętych

Koronawirus w Elblągu: Na 188 miejsc w szpitalu, 179 jest zajętych
Fot. Pixabay

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej związanej z budową bloku operacyjnego i przebudową oddziału chirurgii dziecięcej dyrektor Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II Mirosław Gorbaczewski odpowiedział też na kilka pytań związanych z aktualną sytuacją epidemiczną w mieście jak i samym szpitalu.

– Szpital ma w tej chwili 188 miejsc dla pacjentów z COVID-19. Pacjentów mamy 179, a więc tych wolnych miejsc jest niewiele. Te wolne łóżka mamy tylko dlatego, że wczoraj uruchomiliśmy 10 kolejnych. Gdybyśmy tego nie zrobili dzisiaj na pewno byłby duży problem z pacjentami, ale staramy się na tyle, na ile jest to możliwe, aby na bieżąco reagować, tak by pacjenci byli zaopiekowani. Poza tym trzeba powiedzieć, że dziś ta sytuacja związana jest z tą największą ilością zachorowań w naszym województwie, które były tydzień temu. Ci pacjenci właśnie teraz do nas trafiają. Myślę, że za tydzień sytuacja się poprawi i kolejne łóżka zaczną się powoli uwalniać – mówił dyrektor szpitala Mirosław Gorbaczewski.

Jak zaznaczył, do szpitala przyjmowani są pacjenci z całego województwa. Wyraził jedocześnie nadzieję, że maj będzie miesiącem, w którym sytuacja epidemiczna ulegnie widocznej poprawie.

– Najbliższy tydzień, to jest jeszcze taki tydzień, że spodziewamy się, że jeszcze troszkę może być wzrostu, ale w całym województwie zaczynają się już widoczne efekty działań profilaktycznych. Widać, że zaczyna coraz mniej osób chorować, więc jest szansa, że pacjentów zacznie nam ubywać – zaznaczył.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś, że minionej doby w woj. warmińsko-mazurskim wykryto 894 nowe zakażenia, zmarły 24 osoby (7 z nich nie miało chorób współistniejących.

W samym Elblągu odnotowano dziś 73 nowe zakażenia, zmarła też jedna osoba, u której występowały inne choroby.

Mirosław Gorbaczewski pytany o prowadzone w placówce szczepienia przeciw COVID-19, wskazał że jest ich wykonywanych bardzo dużo. W ostatnich dniach otwarty został nowy punkt szczepień, w którym można wykonać do 400 iniekcji dziennie.

– W tej chwili wyszczepiamy grupę 1b, zaczynamy już również zbierać pacjentów 70+. Dla nich są zamówione szczepionki i szczepienia tej grupy ruszą od przyszłego tygodnia – poinformował dyrektor szpitala. – Szczepionek AstraZeneca w naszym szpitalu jest dużo, jest to dobra szczepionka i tą szczepionką możemy szczepić ludzi młodszych, czyli poniżej 70. roku życia. Coraz młodsze roczniki są szczepione, także mam nadzieję, że coraz więcej osób na tę szczepionkę będzie mogło się zapisywać – dodał.

Zapytany o ilość zutylizowanych dawek szczepionek wskazał, że proces szczepień został tak zorganizowany, że „można to wyliczyć na palcach jednej ręki”. Pojawiło się również pytanie o niepożądane odczyny poszczepienne. – Poważnych NOP-ów, takich które by zagrażały zdrowiu i życiu pacjentów nie było – odpowiedział Gorbaczewski.

Print Friendly, PDF & Email