Korea Płd.: Warunkowa zgoda na pierwsze krajowe lekarstwo na COVID-19

Korea Płd.: Warunkowa zgoda na pierwsze krajowe lekarstwo na COVID-19
Fot. Pixabay

Władze Korei Płd. wydały w piątek warunkową zgodę na stosowanie opracowanego przez koncern Celltrion leku na COVID-19 opartego na przeciwciałach. To pierwszy dopuszczony do użytku krajowy specyfik przeznaczony do leczenia tej choroby.

Eksperymentalny preparat o nazwie CT-P59 będzie można podawać chorym na COVID-19 pacjentom w grupie ryzyka, a więc w wieku 60 lat lub starszym oraz cierpiącym na niektóre schorzenia współistniejące – oświadczyło ministerstwo bezpieczeństwa żywności i leków.

Zezwolenie uzależniono jednak od przekazania przez Celltrion wyników prób klinicznych trzeciej fazy – zaznacza koreańska agencja prasowa Yonhap.

W styczniu Celltrion ogłosił wyniki globalnego badania drugiej fazy, oceniając, że CT-P59 skraca czas powrotu do zdrowia i zwiększa szanse na wyleczenie ciężkich przypadków COVID-19.

Obecnie koncern planuje próby trzeciej fazy w kilkunastu krajach, aby uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa i skuteczności preparatu. Firma chce również w najbliższych miesiącach złożyć wnioski o dopuszczenie go do użycia w USA i UE – podał Yonhap.

CT-P59 przyjmowany jest w formie kroplówki podawanej przez 90 minut.

Andrzej Borowiak (PAP)
Print Friendly, PDF & Email