Korea Płd.: Od lipca przyjezdni z paszportem covidowym unikną kwarantanny

Korea Płd.: Od lipca przyjezdni z paszportem covidowym unikną kwarantanny
Fot. Pixabay

Osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 od lipca nie będą przechodziły kwarantanny po przyjeździe do Korei Płd. – podał w poniedziałek dziennik „Dzoson Ilbo”. Nie dotyczy to obszarów wysokiego ryzyka, w Bangladeszu oraz części Afryki i Ameryki Płd.

Wyłączenie z obowiązku kwarantanny będzie przysługiwało osobom, które zostały w pełni zaszczepione co najmniej dwa tygodnie przed przybyciem do Korei Płd. Rząd tego kraju uznaje szczepionki przeciw COVID-19 firm AstraZeneca, Covishield, Johnson & Johnson, Moderna, Pfizer, Sinopharm i Sinovac.

Aby uniknąć dwutygodniowej kwarantanny, przyjezdni muszą okazać ujemny test na obecność koronawirusa sprzed najwyżej 72 godzin i przejść kolejne dwa badania: po przybyciu do Korei Płd. oraz tydzień później. Muszą też zainstalować na telefonie specjalną aplikację i codziennie informować za jej pośrednictwem o swoim stanie zdrowia.

Wyłączenie z kwarantanny nie dotyczy osób przybywających z krajów wysokiego ryzyka. Za takie uznano Brazylię, Chile, Paragwaj, Surinam i Bangladesz oraz niektóre kraje afrykańskie, w tym Botswanę, Mozambik, RPA i Tanzanię. Lista krajów może się w przyszłości wydłużyć – zaznacza „Dzoson Ilbo”.

Służby sanitarne Korei Płd. zgłosiły w poniedziałek 399 nowych zakażeń koronawirusem wykrytych poprzedniego dnia. To najniższy dobowy bilans od ponad dwóch miesięcy, ale spadek przypisywany jest po części mniejszej liczbie testów wykonywanych w weekend.

Łącznie od początku pandemii w Korei Płd. wykryto 148 273 infekcje, a 1 988 zakażonych pacjentów zmarło – wynika z danych Koreańskiej Agencji Kontroli Chorób (KDCA).

Andrzej Borowiak (PAP)
Print Friendly, PDF & Email