Korea Płd.: Kobiety ciężarne będą szczepione przeciw COVID-19

Korea Płd.: Kobiety ciężarne będą szczepione przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

Od piątku w Korei Południowej rozpoczną się zapisy na szczepienie przeciwko COVID-19 dla kobiet ciężarnych. Władze chcą, żeby do końca października zaszczepiło się 80 proc. dorosłej populacji – poinformował w środę Reuters.

Instytucje zdrowotne w tym kraju uważają zaszczepienie kobiet w ciąży za kluczowe w osiągnięciu tego celu. Tłumaczą że zmniejszy to u nich ryzyko ciężkiego przebiegu choroby lub śmierci z powodu COVID-19.

Szczepienia dla przyszłych matek rozpoczną się 18 października. Agencja ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KDCA) zatwierdziła dla nich preparaty koncernów Moderna i Pfizer.

– Szczepionki są bezpieczne dla ciężarnych kobiet i mogą znacznie zmniejszyć ryzyko roznoszenia przez nie COVID-19 i poważnego zachorowania – powiedziała dyrektorka KDCA Jeong Eun-kyeong.

Według oficjalnych danych, z 731 kobiet w ciąży zakażonych koronawirusem w sierpniu ok. 2 proc. miało ciężki przebieg choroby. To sześć razy więcej, niż w wypadku pozostałych kobiet w wieku 20-45 lat. Lekarze radzą jednak, żeby w przypadku ciąży trwającej krócej niż 12 tygodni konsultować się z personelem medycznym przed przyjęciem zastrzyku.

Dotychczas w Korei zaszczepiono 63 proc. dorosłej populacji. Od listopada rząd zamierza szczepić dzieci pomiędzy 12. a 17. rokiem życia i zapewnić dodatkowe dawki szczepionek dla osób powyżej 75. roku życia oraz tych, którzy pracują w domach opieki.

Reuters zauważył, że obecna fala koronawirusa przynosi mniej ciężkich przypadków COVID-19, co jest zasługą szczepień szczególnie u starszych osób. Od początku pandemii w Korei Płd. zakażonych zostało 321 tys. osób, 2524 osoby zmarły. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email