Korea Płd.: Burmistrz uwierzył oszustom. Obiecał 30 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19

Korea Płd.: Burmistrz uwierzył oszustom. Obiecał 30 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19
Fot. Pixabay

Burmistrz miasta Daegu w Korei Płd. Kwon Joung Dzin ogłosił niedawno możliwość szybkiego zakupu od zagranicznej firmy 30 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 koncernu Pfizer. Okazało się, że oferta była fałszywa, burmistrz przeprosił mieszkańców.

– To był mój błąd, że ta sprawa, uznawana za jedną z prostych spraw nieudanego importu szczepionek, przekształciła się w skandal z oszustwem szczepionkowym – powiedział Kwon na konferencji prasowej, cytowany we wtorek przez agencję Yonhap.

– Wizerunek Daegu został nadszarpnięty przez moje nieuważne słowa. Spowodowałem również głębokie rany i rozczarowanie mieszkańców chorujących na COVID-19 – dodał burmistrz miasta, które na początku 2020 roku jako pierwsze w kraju borykało się z dużą falą zakażeń.

Kwon wziął na siebie całą odpowiedzialność za „duże zamieszanie”, jakie wywołały jego zapowiedzi. Zapewnił jednak przy tym, że miał „dobre intencje” i chciał pomóc rządowi centralnemu w szybkim nabyciu dodatkowych szczepionek.

31 maja Kwon powiedział dziennikarzom, że stowarzyszenie medyczne w Daegu skontaktowało się z zagraniczną firmą handlową, która może w ciągu trzech tygodni dostarczyć Korei Płd. 30 mln dawek szczepionki Pfizera.

Ministerstwo zdrowia oceniło jednak ofertę jako mało wiarygodną. Zastrzeżenia zgłosiło także południowokoreańskie biuro Pfizera, które podkreśliło, że koncern nie sprzedaje szczepionek przez pośredników, a dostarcza je wyłącznie rządom i organizacjom międzynarodowym.

Dziennik „Dzung-ang Ilbo” podał, powołując się na informacje zamieszczone w internecie przez urzędnika resortu zdrowia, że adres firmy oferującej rzekome szczepionki miał się znajdować na Florydzie, a jej numer telefonu – w Portugalii.

Program szczepień w Korei Płd. postępuje wolniej niż w wielu innych państwach rozwiniętych, za co po części odpowiadają opóźnienia w dostawach preparatów. Dotychczas jedną lub dwie dawki otrzymało 16,4 proc. mieszkańców, a zgodnie z planem rządu do końca czerwca zaszczepionych ma być 14 mln ludzi.

Korea Płd. od połowy listopada boryka się z czwartą falą pandemii i sporadycznymi skupiskami infekcji. Bilanse wykrywanych zakażeń ustabilizowały się w styczniu na poziomie kilkuset nowych przypadków dziennie. W środę władze zgłosiły 602 nowe infekcje.

Andrzej Borowiak (PAP)

Print Friendly, PDF & Email