Konferencja dla opiekunów osób chorych na Alzheimera

Konferencja dla opiekunów osób chorych na Alzheimera
Fot. Adminstrator

Demencja (otępienie) uznana jest za jeden z najpoważniejszych kryzysów XXI wieku. A z jakimi problemami zmagają się opiekunowie osób żyjących z chorobą Alzheimera? Gdzie mogą szukać wsparcia? Na te i wiele innych pytań będą mogli uzyskać odpowiedź podczas konferencji.

Co 3 sekundy u kogoś na świecie pojawia się i będzie się rozwijać otępienie. Obecnie na świecie jest ponad 50 milionów osób żyjących z objawami otępienia. Ta liczba będzie się podwajać co 20 lat. Szacuje się, że roczny, globalny koszt związany z chorobami otępiennymi to ponad 1 bilion dolarów amerykańskich, a za 10 lat koszt ten się prawdopodobnie podwoi.

W Polsce żyje ponad 500 tysięcy rodzin, zmagających się z opieką na chorymi, u których rozpoznano (bądź nie) objawy otępienia. A wrzesień to Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera. Celem kampanii jest podnoszenie świadomości społecznej i walka ze stygmatyzacją osób zmagających się z objawami otępienia (demencji).

– Stygmatyzacja, brak informacji lub błędne informacje dotyczące otępienia pozostają problemem na całym świecie, który wymaga globalnego działania – tak piszą na swojej stronie internetowej związki organizacji pozarządowych „Alzheimer Polska” – Otępienie (demencja) to wspólna nazwa dla określenia postępujących zmian w mózgu, które mają negatywny wpływ na zapamiętywanie, myślenie, zachowanie i emocje. Najczęściej występującymi rodzajami otępienia (demencji) są choroba Alzheimera i otępienie naczyniowe, odpowiadające za 90% przypadków otępienia.

I chociaż każda osoba będzie doświadczała otępienia w inny sposób, z czasem, wszystkie osoby nią dotknięte nie będą w stanie zadbać samodzielnie o siebie. Potrzebna będzie im pomoc innych osób, we wszystkich dziedzinach i czynnościach w życiu codziennym. I o tym jak zrozumiem chorobę alzheimera i jak pomóc osobom nią dotkniętym, oraz o problemach osób sprawujących opiekę nad chorymi będzie można dowiedzieć się podczas konferencji.

Konferencja odbędzie si w Warszawie, a jej przebieg dzięki transmisji będzie można śledzić aktywnie m.in. w Olsztynie. Ponadto osoby, które przyjadą do Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych wezmą udział w debacie podczas łączenia ze stolicą kraju.

Konferencja odbędzie się 30 września 2019 roku, w godz: 11:00 – 15:00 w Olsztyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych na ul. Tarasa Szewczenki 1.

Więcej o konferencji przeczytać można TUTAJ

Print Friendly, PDF & Email