Koncern Valneva nie osiągnął porozumienia z UE w sprawie dostaw szczepionki na COVID-19

Koncern Valneva nie osiągnął porozumienia z UE w sprawie dostaw szczepionki na COVID-19
Fot. Pixabay

Francusko-austriacki koncern farmaceutyczny Valneva nie osiągnął porozumienia z UE w sprawie dostaw szczepionki na COVID-19 i poinformował w środę, że będzie w związku z tym negocjować sprzedaż swego preparatu z poszczególnymi państwami unijnymi.

Rozmowy z UE nie przyniosły dotychczas „znaczących postępów” – oświadczyła Valneva, która na początku kwietnia ogłosiła pozytywne wyniki pierwszej fazy badań klinicznych nad szczepionką przeciw koronawirusowi.

– Nie będziemy już dawać priorytetu dla scentralizowanych dostaw szczepionek dla Komisji Europejskiej – napisano w komunikacie prasowym koncernu.

UE ogłosiła 12 stycznia, że zakończyła „rozmowy rozpoznawcze” z firmą Valneva i rozważa zakup do 60 mln dawek szczepionki. Jednak do tej pory nie osiągnięto ostatecznego porozumienia w tej sprawie.

Wielka Brytania porozumiała się z Valnevą w lipcu 2020 roku, a we wrześniu podpisano porozumienie o dostawie 190 mln dawek za maksymalnie 1,4 mld euro. Londyn już zamówił 100 mln dawek na lata 2021-2022 – informuje Valneva w komunikacie prasowym.

Koncern opracowuje szczepionkę, która wykorzystuje znaną technologię dezaktywowanych wirusów i przygotowuje obecnie jej testy kliniczne III fazy. Valneva ma nadzieję na uzyskanie autoryzacji produkcji pod koniec kwietnia, a szczepionkę planuje wprowadzić na rynek jesienią br.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email