Komitety Paraolimpijskie Polski, Estonii, Litwy i Łotwy chcą sankcji dla Rosji i Białorusi

Komitety Paraolimpijskie Polski, Estonii, Litwy i Łotwy chcą sankcji dla Rosji i Białorusi
Fot. Pixabay

Komitety Paraolimpijskie Litwy, Łotwy, Estonii i Polski wystosowały wspólne oświadczenie do Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) o nałożenie sankcji na Komitety Paraolimpijskie Rosji i Białorusi – bezterminowo lub przynajmniej do końca agresji na Ukrainie. Okazują w nim wsparcie dla narodu ukraińskiego i drużyny paraolimpijskiej i kierują apel do Prezydenta IPC Andrew Parsons’a.

– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni agresją Rosji na Ukrainę i jej mieszkańców. Rosja i Białoruś naruszyły wszystkie zasady humanitarne i rozejm olimpijski, a Rosja zagraża nie tylko Ukrainie, ale całemu demokratycznemu światu. Rosja w przerażający sposób naruszyła zasady rozejmu olimpijskiego – czytamy w oswiadczeniu.

Rozejm olimpijski został uchwalony 2 grudnia 2021 roku poprzez konsensus 193 członków zgromadzenia ogólnego ONZ, w tym Federację Rosyjską. Rozpoczął się wraz z Igrzyskami Olimpijskimi 4. lutego i trwa zgodnie z uchwałą jeszcze 7 dni po zakończeniu Igrzysk Paraolimpijskich – czyli do 20 marca – wskazano na stronie internetowej PKPar.

– Potrzebne są natychmiastowe działania w ramach zdecydowanej reakcji demokratycznego świata na agresję Rosji na naród ukraiński i jej poszanowania dla rozejmu olimpijskiego. Musimy także dać delegacji ukraińskiej drogę do Zimowych Igrzysk w Pekinie 2022. Wzywamy wszystkie kraje do natychmiastowej pomocy humanitarnej i finansowej dla ukraińskich sportowców – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Wspólne oświadczenie podpisali: Monika Haukanõmm, Prezes Estońskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Mindaugas Bilius, Prezes Litewskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Daida Dadzite, Prezes Łotewskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Źródło: Polski Komitet Paraolimpijski
Print Friendly, PDF & Email