Bezpieczne zachowywanie się nad wodą i w górach, rozwaga w czasie upałów, zabezpieczenie mienia przed kradzieżą, ale także zachowanie dystansu społecznego w związku z epidemią koronawirusa – o to w tym roku apeluje Komenda Główna Policji na czas rozpoczynających się wakacji.
Na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik komendanta głównego Policji insp. Mariusz Ciarka przypominał zasady, do których przestrzegania funkcjonariusze co roku nawołują przed wakacjami.
Rzecznik KGP zwrócił uwagę, że ten rok jest jednak szczególny z uwagi na pandemię koronawirusa. Te wakacje – tłumaczył – to okres, w którym trzeba mieć na uwadze, obowiązujące w stanie epidemii zasady.
Wśród nich wymienił dystans społeczny, w tym zachowanie dwóch metrów odległości między osobami, które nie są sobie bliskie. Przypomniał, że zamiast utrzymywania odległości można nosić np. maseczkę. Dodał jednocześnie, że zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe w takich miejscach jak sklepy i środki komunikacji miejskiej.
– Pamiętajmy, że są to zasady wprowadzone po to, abyśmy byli zdrowym społeczeństwem, aby nie rozprzestrzeniał się wirus. Dopóki stan epidemii w Polsce jest wprowadzony, dopóki te przepisy obowiązują, policjanci, obok inspektorów inspekcji sanitarnej, będą zwracać uwagę na te zachowania – podkreślił rzecznik KGP.
Policjant zaapelował ponadto o zachowanie bezpieczeństwa nad wodą. Sezon wodny się rozpoczął i – jak zaznaczył rzecznik – nie ma weekendu, aby funkcjonariusze nie musieli udzielać pomocy nieodpowiedzialnym żeglarzom czy osobom wypoczywającym nad wodą.
Zwrócił uwagę, że tylko w roku ubiegłym utopiło się ponad 470 osób. W pierwszych tygodniach tego sezonu, od kwietnia w kraju utonęły już 104 osoby. Wiele tragicznych zdarzeń z ubiegłego roku, o których wspomniał Ciarka, to skutek kąpania się w miejscach, gdzie jest to zabronione, pływania po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających, a także niedochowania opieki nad dziećmi.
Bezpieczeństwo – podkreślił policjant – należy także zachować w górach. Przypomniał tragiczne wydarzenie z ubiegłego roku, kiedy w czasie burzy nad Tatrami zginęło pięć osób. Apelował o stosowanie się do komunikatów TOPR, GOPR, o odpowiedni ubiór i uwzględnianiu w planach sytuacji pogodowej.
W czasie wakacji ważną sprawą, o której przypominał rzecznik KGP, jest zachowanie bezpieczeństwa w dni upalne. Przestrzegał przy tym przed niebezpieczeństwem pozostawiania wówczas dzieci, jak również zwierząt, w samochodach. Jak wyjaśnił, już w tym roku policjanci musieli podejmować interwencje w takich sytuacjach, m.in. poprzez wybicie szyby.
– To są naprawdę sytuacje, gdzie policjanci będą reagować bardzo stanowczo. My traktujemy takie sytuacje jako stan wyższej konieczności i nie ma czasu na oczekiwanie aż ktoś wróci z miejsca zakupów czy innego miejsca – zapewnił rzecznik KGP. Jak wskazał, temperatury w autach sięgają nawet 70 stopni, dziecko w tym czasie jest bardzo zagrożone.
Insp. Ciarka przypomniał także o właściwym przygotowaniu się na wakacje i urlop. – Pamiętajmy o tym, aby zabezpieczyć swoje mienie – apelował. Zwracał uwagę, że mieszkańcom zdarza się zapomnieć zamknąć drzwi, okna, czy też wyłączyć zbędnie działające urządzenia. Radził, aby przed wyjazdem np. skontaktować się z sąsiadem, jeśli mamy do niego zaufanie, bo to właśnie on może okazać się bardzo dobrym stróżem.
Część konferencji poświęcono także bezpieczeństwu w ruchu drogowym i działaniom policjantów na drogach w wakacje. W tym roku, od piątku ponownie na stronie KGP uruchomiona zostanie interaktywna mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W roku ubiegłym zapełniły ją aż 582 punkty symbolizujące tragiczne zdarzenia w całym kraju.