Kolejny szpital będzie pozyskiwał owodnię dla oparzonych

Kolejny szpital będzie pozyskiwał owodnię dla oparzonych
Fot. Pixabay

Zespół Szpitali Miejskich (ZSM) w Chorzowie to kolejna placówka medyczna, która będzie pozyskiwać owodnię z przeznaczeniem dla Centrum Leczenia Oparzeń (CLO) w Siemianowicach Śląskich.

Owodnia to jedna z błon płodowych, pozyskiwana podczas porodu. Po odpowiednim przygotowaniu jest wykorzystywana do terapii oparzeń i ran przewlekłych. Korzystają z niej m.in. górnicy ranni w wybuchu metanu w kopalni Pniówek.

– Owodnia działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Jest chłonna i wilgotna, co łagodzi dolegliwości bólowe. Jest też nieimmunogenna, czyli nie ma żadnego zagrożenia odrzucenia takiego przeszczepu, szczególnie u pacjentów w skrajnie ciężkim stanie. Dzięki bardzo dużej zawartości kwasu hialuronowego owodnia zapobiega bliznom lub je zmniejsza – powiedziała w czwartek kierująca Bankiem Tkanek i pracownią hodowli komórek i tkanek in vitro w CLO dr n. med. Agnieszka Klama-Baryła.

Centrum Leczenia Oparzeń pozyskuje owodnię dzięki współpracy z wybranymi szpitalami w regionie. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach, Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach oraz Szpital Miejski w Siemianowicach Śl. pozyskują owodnię dla CLO od ok. 100 pacjentek rocznie. Dzięki umowie z chorzowskim Zespołem Szpitali Miejskich ta liczba wzrośnie.

– Nawiązanie współpracy z Centrum Leczenia Oparzeń to bardzo cenna inicjatywa, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i uświadamiającym społeczeństwo. Pacjentki, które rodzą na naszym oddziale, to dawczynie honorowe – przekazują owodnie nieodpłatnie, co jest swego rodzaju darem umożliwiającym życie i funkcjonowanie w zdrowiu innym osobom – podkreślił kierownik oddziału Ginekologii i Położnictwa ZSM dr Grzegorz Fenger.

Owodnia pozyskiwana jest od pacjentki podczas trzeciej fazy porodu. Procedura w żaden sposób nie jest inwazyjna dla pacjentki. Owodnia zostaje umieszczona w specjalnym pojemniku, wypełnionym płynem do transportu tkanek i w takiej postaci przekazywana jest do Centrum Leczenia Oparzeń. Tam przechodzi skomplikowany proces czyszczenia. Umieszcza się ją na specjalnym szkle, gdzie jest przycinana do wymaganego rozmiaru. Tkanka jest następnie umieszczana na specjalnej siatce, w sterylnych workach. Ostatnim etapem jest sterylizacja radiacyjna, która całkowicie eliminuje zagrożenie bakteryjne. Błony owodniowe znajdują zastosowanie w leczeniu ran oparzeniowych lub przewlekłych. Są również wykorzystywane w okulistyce, ginekologii, stomatologii i diabetologii.

– Bardzo się cieszę z porozumienia z Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie. Więcej pozyskanej owodni pozwoli na stosowanie jej w szerszym zakresie u pacjentów z ranami oparzeniowych, zwłaszcza tymi rozległymi. Z terapii owodnią korzystali m in. górnicy poszkodowani w niedawnym wybuchu metanu w kopalni Pniówek – powiedział zastępca dyrektora ds. medycznych CLO Przemysław Strzelec

Print Friendly, PDF & Email