Nie spisałeś się jeszcze przez internet? W najbliższym czasie ze specjalnego numeru telefonu może zadzwonić do ciebie rachmistrz, który poprosi o wypełnienie ankiety Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez telefon. Pojawiają się też apele o czujność – rachmistrzowie w żadnym wypadku nie zapukają do twoich drzwi, nie mają też prawa zadzwonić, jeżeli spisałeś się wcześniej w sieci.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań wchodzi w kolejny etap. Zgodnie z zapowiedziami teraz do akcji włączyli się rachmistrzowie spisowi, czyli odpowiednio przeszkolony personel, który zajmie się zbieraniem odpowiedzi na pytania ankietowe bezpośrednio od obywateli. Jednocześnie nadal można samodzielnie spisać się przez internet na stronie www.spis.gov.pl.
Sprawdź, z jakiego numeru dzwoni rachmistrz
Rachmistrzowie będą kontaktować się z mieszkańcami wyłącznie przez telefon. Wszystko ze względu na pandemię. Będą dzwonić ze specjalnego numeru telefonu – 22 828 88 88. Sprawdzenie numeru to jedna z najprostszych metod na szybkie zweryfikowanie, czy dzwoniąca do nas osoba faktycznie jest rachmistrzem, czy mamy do czynienia z próbą oszustwa.
Jednocześnie warto pamiętać, że rachmistrz nie ma prawa dzwonić, jeśli dana osoba spisała się już wcześniej przez internet albo infolinię spisową. Wywiady bezpośrednie nie będą przeprowadzane do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów, mogą być oszustami, dlatego każdy przypadek tego typu należy zgłosić na policję.
Każdy rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator, a jego tożsamość można łatwo sprawdzić na infolinii spisowej – pod numerem 22 279 99 99, a także poprzez aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl. Po weryfikacji rachmistrza i zyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, trzeba mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą nie można odmówić mu podania danych osobowych.
Bez pytań o zarobki i oszczędności
Jak jeszcze chronić się przed potencjalnymi oszustami? Podczas ankiety rachmistrz w nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takich pytań nie ma w formularzu spisowym. Kiedy osoba dzwoniąca chce uzyskać takie informacje, może to wskazywać na próbę wyłudzenia danych. Sprawę należy wówczas również zgłosić na policję.
Czas do 30 września
Przypomnijmy, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia br. W ramach ogólnopolskiego badania statystycznego zbierane są informacje m.in. o tym, w jakich warunkach na co dzień mieszkają Polacy oraz czy i jak są aktywni zawodowo. Dane posłużą w późniejszym czasie do kompleksowych opracowań Głównego Urzędu Statystycznego, który w ten sposób spróbuje zdiagnozować najważniejsze wyzwania i problemy współczesnego polskiego społeczeństwa.
Udział w spisie jest obowiązkowy, co określa „Ustawa o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021”. Czas na dopełnienie formalności związanych ze spisem powszechnym minie 30 września tego roku.