Kolejni seniorzy z czternastką na koncie

Kolejni seniorzy z czternastką na koncie
Fot. Pixabay

W ramach czternastej emerytury, do 1,2 mln seniorów w czwartek trafiło 1,5 mld zł. Łączna kwota wypłaconych do tej pory świadczeń sięga 7,1 mld zł dla blisko 6 mln osób.

– Wsparcie emerytów i rencistów, to nasz konstytucyjny obowiązek. Rząd Zjednoczonej Prawicy w sposób adekwatny i zdecydowany odpowiada na potrzeby tej grupy obywateli. W tym roku w ramach trzynastki i czternastki polscy seniorzy otrzymają 24,5 mld zł. To efekt odpowiedzialnego zarządzania finansami państwa – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Na wypłatę czternastych emerytur z budżetu państwa trafi w tym roku około 11,4 mld zł. Świadczenie wypłacane jest z urzędu i nie wymaga złożenia wniosku. Czternastkę w pełnej wysokości – 1338,44 zł – otrzyma około 7,7 mln uprawnionych. Emeryci i renciści, którzy miesięcznie otrzymują powyżej 2,9 tys. zł brutto, świadczenie będą mieli pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Kolejna transza czternastek trafi do seniorów w przyszłym tygodniu. To dodatkowy zastrzyk finansowy dla emerytów i rencistów po wypłaconej przed pięcioma miesiącami trzynastce.

MRiPS
Print Friendly, PDF & Email