”Kobiety w Parlamencie” - wystawa z Paniami w roli głównej

”Kobiety w Parlamencie” - wystawa z Paniami w roli głównej
Fot. Adminstrator

„Korzystać z tych praw chcemy, ażeby naszej godności ludzkiej nic nie gnębiło, żebyśmy mogły rozwinąć siły nasze i pracę jak najgłębiej i jak najszerzej, jak zawsze dla dobra naszej Ojczyzny”.
(Gabriela Balicka, 239. Posiedzenie Sejmu Ustawodawczego z 1. 07. 1921 r.)

Dziś 27 maja w centrum kultury „Światowid” otwarto wystawę ”Kobiety w Parlamencie”. Uroczystemu otwarciu towarzyszyła Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Wystawa upamiętnia 90. rocznicę wyboru pierwszych kobiet do Sejmu, przedstawia drogę Polek do uzyskania praw wyborczych, a także prezentuje sylwetki kobiet- parlamentarzystek oraz ich dokonania.

– Bardzo się cieszę, że wystawa ta trafiła do Elbląga. Mam nadzieję, że wiele kobiet skorzysta z okazji i ją obejrzy, gdyż to nasza wspólna historia i jakże bogata – mówiła podczas otwarcia minister Elżbieta Radziszewska. Udało nam się zebrać wiele archiwalnych dokumentów, zdjęć i publikacji, które świadczą nie tylko o naszej historii, ale i trudnej drodze Polek do polityki – podkreślała minister.

Polska była jednym z pierwszych krajów w Europie, w których przyznano kobietom prawa wyborcze – po uzyskaniu niepodległości w roku 1918. Wyprzedziliśmy w tym zakresie również Stany Zjednoczone. Przed nami zrobiły to jedynie Finlandia i Dania. Szwajcaria i Portugalia przyznały kobietom prawa wyborcze dopiero w latach 70-tych.

-Początki były skromne – mówiła minister. W Sejmie Ustawodawczym było osiem pań. W Sejmie VI (obecnej) kadencji są 94 panie. Pierwszymi kobietami, które znalazły się w Sejmie były: Piasecka Anna, Balicka Gabriela, Dziubińska Jadwiga, Kosmowska Irena, Moczydłowska Maria, Moraczewska Zofia, Sokolnicka Zofia oraz Wilczkowiakowa Franciszka.

Posłanki występowały z inicjatywami i przyczyniły się do uchwalenia ustawowego uregulowania podstawowych problemów społecznych, m.in. sprawy alkoholizmu (1919), likwidacji ograniczeń praw cywilnych kobiet (1921), organizowania opieki społecznej (1923) oraz ochrony pracy młodocianych i kobiet (1924). Obok kwestii społecznych i ochrony praw kobiet głównym przedmiotem zainteresowania parlamentarzystek była problematyka oświatowa, zagadnienia reformy szkolnictwa i systemu wychowania młodzieży.

Chociaż kobiety tworzyły skromną reprezentację w kolejnych kadencjach Sejmu i Senatu, to odegrały istotną rolę w funkcjonowaniu parlamentaryzmu polskiego, działalności ustawodawczej, wypełnianiu kontroli Sejmu wobec Rządu.

– Chciałabym, aby nas kobiety postrzegano jako mądre, dobrze przygotowane merytorycznie do pełnienia różnych funkcji w państwie i aby każda z nas, która zapragnie realizować się w polityce, mogła to czynić, a przy tym robić wiele dobrego – powiedziała Elżbieta Radziszewska.

Wystawę będzie można oglądać do 10 czerwca w holu przed kameralną salą kina ”Światowid”.

  AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3738

Print Friendly, PDF & Email