Kobiety górą w goalball'u

Kobiety górą w goalball'u
Fot. Adrian Stykowski / krakow.pl

W Krakowie w dniach 18 – 21 listopada odbyły się Mistrzostwa Polski w Goalballu. Kobieca drużyna z Krakowa (WBR Groundhogs Kraków) zdobyła Mistrzostwo Polski, wygrywając wszystkie spotkania.

Na cykl Mistrzostw Polski składa się rywalizacja w 3 turniejach, krakowski turniej był finałem zmagań goalballistów w sezonie 2021. Turniej finałowy odbył się w dniach 18 – 21 listopada 2021 roku na terenie Hali Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej. W trzydniowej rywalizacji o tytuł zdobywcy mistrzostwa kraju walczyli zawodnicy z 16 zespołów podzielonych na dwie ligi męskie oraz ligę żeńską, blisko 100 zawodników. Kraków był reprezentowany przez 3 drużyny (żeńską, męską pierwszo i drugoligową). Kobieca drużyna z Krakowa (WBR Groundhogs Kraków) zdobyła Mistrzostwo Polski – zajmując 1. miejsce i wygrywając wszystkie spotkania.

Kobiece podium zawodów: 1 miejsce Kraków 36 pkt, drugie – UKS Laski 24 pkt, trzecie – UKS OKej Lublin 18 pkt. To pierwszy w historii tej dyscypliny złoty medal dla najmłodszej w stawce krakowskiej drużyny – spośród 15 zespołów jakie wzięły udział w rozgrywkach ligi Goalball 2021. Drużyna męska po zaciętej walce wywalczyła 4. miejsce w rozgrywkach i w przyszłym sezonie powalczy o podium.

Goalball (piłka toczona) jest drużynową dyscypliną paraolimpijską dla osób niewidomych i słabowidzących, która w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Gra odbywa się na boisku o wymiarach zbliżonych do boiska siatkarskiego. Każda z drużyn składa się z 6 zawodników: 3 grających, 3 rezerwowych, których zadaniem jest w trakcie meczu (24 minuty – 2x po 12 minut) zdobyć jak największą ilość bramek. Zawodnicy rzucają dźwiękową piłką o wadze 1,20 kg do bramek o wymiarach 9m x 1,30m. Każdy z zawodników ma oczy zaklejone plastrami okulistycznymi oraz specjalne gogle, których podczas gry nie może ściągać ani dotykać.

Stowarzyszenie Warto Być Razem od 2016 roku prowadzi cykliczne zajęcia sekcji sportowej goalball, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Od 2017 roku jako drużyna WBR Groundhogs Kraków biorą udział w rozgrywkach Pucharu Polski oraz Mistrzostw Polski. W 2019 roku drużyna kobieca oraz juniorska zajęła 3 miejsce w rozgrywkach Mistrzostw Polski. W sezonie 2020 drużyna męska powtórzyła sukces 4 miejsca w Pucharze Polski oraz wywalczyła awans do pierwszej ligi, drużyna juniorów uplasowała się na 4 miejscu rozgrywek MP, zaś drużyna żeńska wywalczyła srebrne medale.

Retransmisje turnieju z komentarzem można obejrzeć na Youtube Goalball Polska.

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email