Kliknij i zobacz Sąd Ostateczny

Kliknij i zobacz Sąd Ostateczny
Fot. Adminstrator

Na początku był obraz. Teraz jest projekt multimedialny. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga to dzieło będące inspiracją dla innych twórców, w tym poety i muzyka Jacka Kaczmarskiego. Teraz z inicjatywy Fundacji Fale Kultury powstał film i strona internetowa.

Tryptyk Hansa Memlinga Sąd Ostateczny to najcenniejsze i jedno z najciekawszych dzieł sztuki w gdańskich zbiorach muzealnych. Właśnie temu obrazowi Fundacja Fale Kultury poświęciła projekt „Filmowe spotkanie z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Gdańska.

Powstały w ramach projektu krótkometrażowy film opowiada historię zawartą w obrazie w oparciu o wiersz „Sąd Ostateczny” Jacka Kaczmarskiego. Stara się skrócić dystans pomiędzy dziełem sztuki a odbiorcą łącząc ze sobą elementy malarstwa, poezji oraz muzyki w formie filmowej.

Uruchomienie strony internetowej i premiera filmu nastąpi we wtorek, 12 listopada.

Poza filmem na stronie dostępne będą również sylwetki Hansa Memlinga, jednego z najznakomitszych renesansowych malarzy oraz Jacka Kaczmarskiego, silnie związanego z malarstwem i sztukami pięknymi muzyka oraz poety. Autorzy projektu przygotowali też poświęcony dziełu konspekt lekcji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Ponadto głodnym wiedzy zostanie przybliżony główny bohater projektu, czyli obraz „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. To zaskakująca historia przybycia do Gdańska i wielowiekowa tułaczka, jaką musiało odbyć dzieło, by znaleźć się w Muzeum Narodowym w Gdańsku, gdzie pozostaje do dziś.

www.sadostateczny.pl

Premiera filmu: 12 listopada 2019

Print Friendly, PDF & Email