Kielce: Kolejne miejsca dla pacjentów covidowych w szpitalu tymczasowym

Kielce: Kolejne miejsca dla pacjentów covidowych w szpitalu tymczasowym
Fot. Pixabay

Kolejne miejsca dla pacjentów covidowych zostały utworzone w szpitalu tymczasowym w Targach Kielce. Łącznie do ich dyspozycji będą 104 łóżka, w tym 20 respiratorowych.

Szpital tymczasowy w ośrodku wystawienniczym przyjął pierwszych pacjentów 27 marca. W początkowej fazie dla pacjentów covidowych przygotowano 56 miejsc w tym 10 respiratorowych. Aktualnie wszystkie miejsca są zajęte.

Do tej pory barierą, aby uruchomić kolejne łózka był brak kadry. Udało się jednak zabezpieczyć personel medyczny konieczny do poszerzenia bazy łóżkowej. – Mamy zapewnioną obsadę dyżurową przy zwiększonej liczbie łóżek. Większość kadry stanowią pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Ale mamy też wsparcie personelu medycznego z regionu. Do pracy zgłosili się anestezjolodzy ze Szpitala w Czerwonej Górze, ze szpitala w Końskich, Skarżysku-Kamiennej i Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii – powiedziała PAP rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach (placówki patronackiej dla szpitala tymczasowego) Anna Mazur-Kałuża.

Wśród dodatkowych łóżek, 10 to będą łóżka respiratorowe. – Jeśli chodzi o tzw. łóżka zachowawcze, one będą uruchamiane w razie potrzeby. Chcemy być w gotowości, w zależności od rozwoju sytuacji w regionie i w kraju. Obłożenie łóżek w szpitalu tymczasowym cały czas oscylowało wokół 100 proc. Jeśli nawet jakieś łóżka się zwolniły, to w ciągu kilku godzin były już one zajęte. Dlatego te dodatkowe miejsca będą sukcesywnie uruchamiane – zaznaczyła Mazur-Kałuża.

Łącznie do dyspozycji pacjentów z COVID-19 będą 104 łóżka, w tym 20 respiratorowych.

Minionej doby w woj. potwierdzono 438 zakażeń koronawirusem. Z powodu zachorowania na COVID-19 zmarło 13 osób. (PAP)

Janusz Majewski
Print Friendly, PDF & Email