KGP: Ostatniej dobry sprawdziliśmy 133 tys. osób na kwarantannie. 290 uchybień

KGP: Ostatniej dobry sprawdziliśmy 133 tys. osób na kwarantannie. 290 uchybień
Fot. nadesłane

Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 133 tys. osób na kwarantannie. Uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia wysokiej grzywny stwierdziliśmy w ponad 290 przypadkach – poinformował w sobotę PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka. Policja dotąd dokonała ponad 2,7 mln sprawdzeń.

Rzecznik KGP relacjonował, że minionej doby w ok. 40 przypadkach do funkcjonariuszy zwrócono się o pomoc w zrobieniu zakupów, wyniesieniu śmieci lub w innych tego typu czynnościach.

Policjanci skontrolowali też prawie 70 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej. – Należy pochwalić głównie kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż bardzo rzadko, wręcz sporadycznie, ujawniane są uchybienia – zaznaczył rzecznik.

– Codziennie angażujemy do działań prewencyjnych, mając na celu egzekwowanie obecnie obowiązujących ograniczeń, aby nie obciążać systemu opieki zdrowotnej, aż ok. 25 tys. funkcjonariuszy – policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy straży miejskich oraz żołnierzy, głównie z Żandarmerii Wojskowej. Tym służbom dziękujemy za wsparcie – podkreślił insp. Ciarka.

Zapewnił, że celem policjantów jest dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie obywateli. – Nie chcemy mieć powodów do karania, dlatego w pierwszej kolejności apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń – dodał.

– Wiele razy Polacy udowodniali, że potrafią być solidarni i odpowiedzialni. Teraz ta wzajemna dyscyplina i odpowiedzialność jest tym ważniejsza, że nikt z nas nie wie, czy jest nosicielem, a co za tym idzie, czy może zarażać inne osoby – podkreślił rzecznik KGP.

Insp. Ciarka wyjaśnił, że policjanci nie chcą mieć powodów do karania, ale – jak wskazał – „nieodpowiedzialne osoby, które często z premedytacją ignorują przepisy, muszą liczyć się z konsekwencjami”.

Policjanci apelują o rozsądek i odpowiedzialność. – Zostańmy w domu dla naszego wspólnego dobra – dodał rzecznik KGP.

W imieniu kierownictwa polskiej policji i policjantów rzecznik złożył Polakom wielkanocne życzenia zdrowia, spokoju i cierpliwości, które „w obecnej chwili zyskały jeszcze bardziej na wartości”. – Wspierajmy się, bądźmy dla siebie wzajemnie wyrozumiali, jesteśmy z wszystkimi Polakami – dodał insp. Ciarka.

Agnieszka Ziemska, Bartłomiej Figaj (PAP)
Źródło: PAP
Fot. KMP Elbląg
Print Friendly, PDF & Email