KGP: Od początku pandemii chorych na COVID-19 było ponad 23,1 tys. policjantów. 21 z nich zmarło

KGP: Od początku pandemii chorych na COVID-19 było ponad 23,1 tys. policjantów. 21 z nich zmarło
Fot. KMP Elbląg

Od początku pandemii na kwarantannie przebywało ponad 38,7 tys. funkcjonariuszy, zachorowało na COVID ponad 23,1 tys. policjantów, a 21 niestety choroba pokonała – poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Dodał, że obecnie na koronawiursa choruje około 40 policjantów.

Rzecznik KGP w rozmowie z PAP podkreślił, że policjanci cały czas wykonują dodatkowe zadania związane ze zwalczaniem pandemii. – Każdego dnia m.in. kontrolujemy osoby skierowane na kwarantannę, obecnie to ok. 47 tys. osób kontrolowanych codziennie, a od początku epidemii takich kontroli przeprowadziliśmy już ponad 74,6 miliona – poinformował inspektor Mariusz Ciarka.

Wskazał, że obecnie ok. 40 policjantów choruje na SARS-CoV-2. – Cieszy to i pozwala optymistycznie patrzeć na przyszłość, bo pamiętamy przecież, kiedy jednocześnie chorowało i przebywało na kwarantannie nawet 2 tys. funkcjonariuszy – przypomniał policjant.

Przekazał, że od początku pandemii na kwarantannie przebywało ponad 38,7 tys. funkcjonariuszy, zachorowało na COVID-19 ponad 23,1 tys. policjantów, a 21 niestety choroba pokonała. – Jak widać, obecnie sytuacja uległa znacznej poprawie, na co wpływ miały zapewne również szczepienia Polaków, w tym funkcjonariuszy służb mundurowych – zaznaczył.

– Mimo ciężkiego 2020 roku, kiedy ze względu na pandemię przez kilka miesięcy zawieszone były procedury doboru do Policji oraz szkolenia, a wielu policjantów chorowało lub było skierowanych na kwarantanny, udało się nam znacznie poprawić stan etatowy polskiej Policji. To powinno wpłynąć na znaczne odciążenie i tak już bardzo obciążonych policjantów, którzy pełniąc służbę m.in. wykonywali zadania kolegów i koleżanek, którzy chorowali – wyjawił.

Podał, że 1 czerwca służbę w polskiej policji pełni 97 743 policjantów. – A więc stan faktyczny zatrudnionych funkcjonariuszy jest większy niż choćby w latach 2010-2013 i podobny do lat następnych – dodał.

– W bieżącym roku planujemy jeszcze dodatkowe przyjęcia kandydatów oraz maksymalne zwiększenie liczby przeprowadzanych kursów podstawowych, dostosowując się do sytuacji epidemiologicznej – zapowiedział rzecznik KGP. (PAP)

Bartłomiej Figaj
Print Friendly, PDF & Email