KE potwierdza: Propozycja regulacji ws. paszportów szczepień już w środę

KE potwierdza: Propozycja regulacji ws. paszportów szczepień już w środę
Fot. Gustavo Fring / Pexels

W przyszłym tygodniu zostanie przedstawiona propozycja cyfrowych zaświadczeń szczepień – poinformowała w sobotę Komisja Europejska na Twitterze. Mają one w założeniu ułatwić swobodne przemieszczanie się obywateli Unii Europejskiej.

– W przyszłym tygodniu przedstawimy propozycję zielonych certyfikatów. Chodzi o cyfrowy dowód, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, wyzdrowiała z COVID-19 lub ma negatywny wynik testu – czytamy w tweecie Komisji.

– Celem jest ułatwienie bezpiecznego swobodnego przemieszczania się obywateli w UE – wyjaśnia Komisja.

Propozycja regulacji ujrzy światło dzienne najprawdopodobniej w środę, 17 marca. KE zdecydowała się stworzyć możliwość zawarcia w paszporcie informacji nie tylko o zaszczepieniu, ale też o obecności przeciwciał i wyniku testu, żeby – jak tłumaczył w czwartek komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders – nikogo nie dyskryminować.

– Szczepienia nie są obowiązkowe. Jest możliwość odmowy szczepienia – podkreślił Belg. – Nie mamy też możliwości zaszczepienia wszystkich osób, które chcą być zaszczepione. Jasne jest zatem, że chcemy uniknąć wszelkiej dyskryminacji – zaznaczył.

Według nieoficjalnych informacji, do jakich dotarła PAP, stworzenie wyłącznie cyfrowego certyfikatu nie będzie możliwe na terenie całej Unii ze względu na trudności techniczne. Zasugerował to też Reynders.

– Pracujemy nad tym certyfikatem. Chcemy stworzyć możliwość zawarcia w nim informacji nie tylko o szczepieniu, ale też o przebyciu zakażenia czy o wykonanym teście. Tak, żeby można było ująć te informacje w jednym zaświadczeniu w formie elektronicznej lub papierowej – poinformował komisarz. Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Print Friendly, PDF & Email