„Każdy z nas jest żywym dziełem sztuki”

Fot. Mateusz Misztal

W Bibliotece Elbląskiej odbył się dziś (22.05) wernisaż prac uczniów PSONI w Elblągu. Dzieła wykonane przez młodzież można było także nabyć, przekazując tym samym darowiznę na rzecz stowarzyszenia.


KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA

– Są to prace, które powstały podczas zajęć kształtujących kreatywność, które są wpisane w rozkład zajęć. Mamy bardzo otwartą i ciekawą panią plastyczkę, która w taki sposób zaplanowała zajęcia, że dzięki jej zaangażowaniu powstały naprawdę wspaniałe dzieła sztuki inspirowane twórczością wielkich artystów XIX i XX wieku – mówi Michalina Dulny, z-ca dyrektora niepublicznych placówek oświatowych PSONI koło Elbląg.

Na wystawie zawisło 19 prac uczniów PSONI w wieku od 11 do 19 lat. Zaprezentowano także krótki film pokazujący jak każda z prac powstawała.

– Zbigniew Wodecki śpiewał „Zacznij od Bacha”, a my zaczęliśmy od twórczości Jacksona Pollocka. Od tego artysty wszystko się zaczęło – zaznacza Dorota Ciurko, prowadząca zajęcia rozwijające kreatywność.

Frida Kahlo, Wyspiański, Henri Matissse, Paul Cézanne, Edward Dwurnik, Vincent van Gogh. To ich twórczość inspirowała do powstałych obrazów.

– Tym wernisażem udowodniliśmy, że z osobami z niepełnosprawnością intelektualną można tworzyć dzieła sztuki. Na zajęciach powstała taka piękna rama, po to żeby państwo zrobili sobie takie zdjęcie pamiątkowe, i kiedy będą państwo patrzyli na to zdjęcie pomyśleli sobie, że każdy z nas jest żywym dziełem sztuki – podkreśla Dorota Ciurko.

– Dziękuję, że mogłam być częścią tego przedsięwzięcia. To, dla mnie osobiście, zatacza w pewien sposób koło. Dziękuję Dorocie, dziękuję wychowankom. Myślę, że to była dla nich wielka radość i czekamy teraz, co będzie następne, co będzie dalej – wskazuje Krystyna Rybicka z Biblioteki Elbląskiej.

Print Friendly, PDF & Email