„Każdy może poznać tajniki filmu i zostać filmowcem”

„Każdy może poznać tajniki filmu i zostać filmowcem”
Fot. Mateusz Misztal

Od wtorku w Centrum Spotkań Europejskich Światowid trwały warsztaty dzięki którym uczestnicy WTZ przy ul. Saperów zapoznani zostali z procesem tworzenia filmów animowanych i sami taki film wykonali. Dziś w sali kameralnej Kina Światowid zaprezentowano efekty ich pracy.

– W pierwszym dniu naszych zajęć starałem się zapoznać uczestników ze sposobem realizacji filmów i różnych gatunków filmowych. To były warsztaty, które miały przybliżyć wiedzę o filmie, o polskich twórcach, ale też stworzyć warunki do tego, żeby – jako efekt tych warsztatów – powstał film – mówi Eugeniusz Gordziejuk, szef produkcji studia filmowego „EGoFILM Ewelina Gordziejuk”. Jak podkreśla, tworzenie animacji to długa i żmudna praca.

Przez ostatnie trzy dni uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Saperów uczestniczyli w zajęciach pn. „Każdy może poznać tajniki filmu i zostać filmowcem”.

– We wtorek mieliśmy zajęcia teoretyczne. Zaczęliśmy się też zastanawiać nad scenariuszem do filmu. Ustaliliśmy, że zrealizujemy film pt. „Marzenia”. Chcieliśmy pokazać jak wygląda praca z kamerą, jak się udziela wywiadów. Powstał więc taki „dokumencik” ilustrowany animacją – zaznacza Eugeniusz Gordziejuk, który poprowadził warsztaty.

Jednym z zadań uczestników zajęć było opowiedzenie o marzeniach: przed kamerą, a także poprzez wykonaną animację rysunkową.

– To wszystko jest niezwykle autentyczne, szczere, bo nie starałem się ukierunkowywać wypowiedzi, nie starałem się narzucać swoich tendencyjnych myśli. Wyszło to bardzo fajnie, jestem bardzo zadowolony z tego, jaki efekt osiągnęliśmy. Widać też po dzisiejszej reakcji widowni i po uczestnikach zajęć, że byli zadowoleni z wykonanego zadania – mówi prowadzący warsztaty.

– Drugiego dnia pracowaliśmy nad filmem w animacji przestrzennej. Powstawały dekoracje, powstawały ulepione z plasteliny postacie i na podstawie wiersza powstał scenariusz do filmu pt. „Jak rozmawiać trzeba z psem?”. Każdy szczegół, każda dekoracja tej animacji przestrzennej, jest wykonana przez uczestników warsztatów z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Elblągu – podkreśla Gordziejuk. – Nie była to łatwa praca, bo widać było, że jest to ich pierwsze spotkanie z filmem i technikami realizacji, ale świetnie sobie poradzili. Mają wybitnie rozbudowane poczucie estetyki, koloru i to wszystko wychodziło na filmie, wychodziło w animacji.

Jak zaznacza Gordziejuk, było trochę pracy przy montażu, który trwał do 4:30 nad ranem. – Napracowaliśmy się trochę przy tym montażu, noc była bardzo długa, szczególnie dla Szymona Adamskiego, mojego montażysty – mówi. – Gdy pisałem wniosek o realizację tego projektu i składałem go do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaznaczyłem, by właśnie tak intensywnie pracować, by nie odwlekać premiery, tylko od razu, na gorąco, po warsztatach, uczestnicy zajęć mogli zobaczyć efekt swojej pracy na ekranie – wskazuje.

Jak podkreśla szef produkcji w EGoFFILM, podczas realizacji takich zajęć zawsze rozmawia z uczestnikami i pyta co chcą zrobić, jak ich wypowiedź artystyczna ma wyglądać. – Oczywiście, jest tez tak, że podpowiadam, nie narzucam, ale podpowiadam, wskazuję kierunek – mówi Gordziejuk.

Fot. Mateusz Misztal

– To jest terapia poprzez film. Uczy pracy w grupie, skupienia i cierpliwości. Mam już 43-letnie doświadczenie w pracy w animacji i wiem, że ci, którzy są cierpliwi i widzą cel w twórczości, to w animacji zostają. Ci, którzy chcą szybko zobaczyć swój efekt pracy twórczej na ekranie, to pójdą realizować film dokumentalny, bo można go zrobić o wiele szybciej, a w animacji musi być cierpliwość, duży nakład pracy. Mimo tego, że teraz nam pomagają programy komputerowe, to ta ścieżka, tak praca, jest o wiele dłuższa niż w innych gatunkach filmowych – zaznacza. – Ta cierpliwa praca pozwala oderwać się od różnych problemów zdrowotnych, różnych niesprawności. Ta radość, gdy uczestnicy zajęć mogą zobaczyć swoją postać, którą tworzyli, dekorację którą namalowali, jest bezcenna.

Warsztaty zawitają też do innych miast

– Już powinniśmy być po zrealizowaniu tego projektu w trzech miastach, niestety pandemia koronawirusa nam przeszkodziła, ale nie poddaję się i nie poddają się ośrodki do których mam zawitać z tym projektem. „Każdy może poznać tajniki filmowania i zostać filmowcem” odwiedzi jeszcze WTZ w Nowym Sączu, WTZ w Sanoku i zakład karny w Koszalinie – mówi Eugeniusz Gordziejuk.

Głównym producentem projektu jest EGoFILM Ewelina Gordziejuk. To studio filmowe z Warszawy, które realizuje filmy m.in. dla dzieci, kształci twórców i prowadzi warsztaty.

Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura dostępna”.

Fot. Mateusz Misztal
Print Friendly, PDF & Email