Katowice: RCKiK apeluje o osocze

Katowice: RCKiK apeluje o osocze
Fot. Pixabay

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Katowicach zachęca do oddawania osocza osoby, które wyzdrowiały po przejściu COVID-19. W tym celu powołano do życia superbohatera – Kapitana Ozdrowieńca.

Akcja pod hasłem „Drużyna Kapitana Ozdrowieńca” ma zaangażować osoby, które przeszły już zakażenie koronawirusem i są w pełni sił, mobilizując je do oddawania osocza, które może ratować chorych na COVID-19.

Specjaliści z RCKiK przypominają, że osocze to cenny lek. – Apelujemy do ozdrowieńców, żeby zgłosili się do nas i oddali osocze. Czekamy na Was! – mówią.

Wirus jest dla organizmu antygenem. Organizm zwalcza go, wytwarzając przeciwciała. Kiedy osłabiony jest układ odpornościowy – na przykład w wyniku ciężkiego przebiegu choroby – można mu pomóc podaniem gotowych przeciwciał, które znajdują się w osoczu ozdrowieńców.

Za ozdrowieńca uznaje się osobę po przechorowaniu COVID-19, dysponującą pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 metodą PCR. Musi upłynąć minimum 14 dni od pełnego ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji i po zakończonym leczeniu. Ozdrowieńcem jest też osoba po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV- 2 po upływie co najmniej 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania.

W województwie śląskim osocze pobierane jest na separatorach w Katowicach, Częstochowie i Bielsku-Białej. (PAP)

Anna Gumułka
Print Friendly, PDF & Email