Katowice: Międzynarodowy Dzień Głuchych w Muzeum Śląskim

Katowice: Międzynarodowy Dzień Głuchych w Muzeum Śląskim
Teren Muzeum Śląskiego / Fot. Michał Jędrzejowski

W Muzeum Śląskim na zwiedzających czeka wystawa „Głusza”, na której prezentowane są m.in. dzieła osób niesłyszących.24 września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. W związku z tym muzeum organizuje różne atrakcje, w tym mapping. 

Międzynarodowy Dzień Głuchych w Muzeum Śląskim 

W Muzeum Śląskim w Katowicach można zobaczyć wystawę czasową „Głusza”. To rozbudowany projekt, którego częścią jest wystawa stworzona przez słyszących i głuchych kuratorów, dzięki czemu daje szansę zapoznania się z wizją świata zbudowaną na znakach i obrazach.

Wystawa opowiada o tym, w jaki sposób język wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości, przybliża mało znaną, ale fascynującą kulturę i sztukę Głuchych.

24 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych. Muzeum Śląskie z tej okazji przygotowało całodzienny program wydarzeń.

Harmonogram wydarzeń – 24 września:

Godz. 11:30
„Maluj migiem i z uśmiechem” – spotkanie i warsztaty wokół publikacji „Maluj migiem”, której autorką jest Klaudia Wysiadecka, studentka ASP w Katowicach. Wielobarwna książka dla dzieci, bogata w zadania plastyczne, wprowadza dzieci w świat osób Głuchych. Może też być pomocą w nauczeniu się alfabetu migowego. Gościem i zarazem prowadzącą warsztaty będzie Klaudia Wysiadecka. Wydarzenie z tłumaczem PJM.

Godz. 12:00- 15:00 i 17:00- 20:00
Performance Viktorii Tofan „Historie opowiadane haftem”.

Artystka pochodząca z Ukrainy, wskazuje na problematykę obecności Obcości w społeczeństwie oraz jej rozumienia na przykładzie osób g/Głuchych. Działanie realizowane za pomocą języka ukrytego w hafcie, stworzonego przez artystkę systemu znaków. Artystka będzie haftować płótno wzmocnione papierem na oczach odwiedzających. Performance będzie miał miejsce w przestrzeni wystawy „Poza edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego”.

Godz. 14:00
Oprowadzanie kuratorskie poświęcone kulturze Głuchych i artystom Głuchym. Prowadzenie Michał Justycki – Głuchy kurator wystawy „Głusza”. Wydarzenie z tłumaczem PJM.

Godz. 18:30-21:00
Mapping na budynku Łaźni. Obrazy odnoszące się do ważnych postaci ze społeczności kultury Głuchych. Cykl w zamyśle artysty — Tomka Grabowskiego — szerzący wiedzę na temat niezwykle interesujących postaci, które miały znaczący wpływ na rozwój kultury g/Głuchych i które zasługują na uznanie, szacunek i wdzięczność.

Autor: Tomasz Grabowski / Tajny Projekt

Wystawa „Głusza”

Wystawa prowadzi Was przez meandry typografii, wielozmysłowych doświadczeń i multimediów. Skłania do refleksji nad znaczeniem języka w rozwoju kultury, zrozumienia różnic pomiędzy językami fonicznymi i przestrzenno-wizualnymi, do których zaliczają się wszystkie języki migowe.

Na wystawie prezentowane są dzieła znanych malarzy niesłyszących, między innymi Feliksa Pęczarskiego, a także młodych współczesnych artystów, odważnie odnoszących się do problematyki głuchoty.

Widzowie będą mogli zobaczyć prace Daniela Kotowskiego — artysty i performera podejmującego w swojej twórczości temat biowładzy, Justyny Kieruzalskiej — wpisującej się silnie w narracje dotyczące feminizmu i Głuchych kobiet, Mirosława Śledzia — twórcy kwadryzmu, Przemysława Sławika — z silną symboliką związaną z doświadczeniem głuchoty, serię portretów Marka Krzysztofa Laseckiego, a także wideo-arty Tomasz Grabowskiego i wiele innych dzieł.

W przestrzeni wystawy znajdą się również instalacje multimedialne dotyczące problematyki komunikacji autorstwa Łukasza Ziemby i Ingi Ginalskiej, Klaudii Wysiadeckiej i Katarzyny Stefańskiej oraz grupy Tajny Projekt (Kacper Mutke, Michał Urbański).

Wartym uwagi dziełem jest praca ukraińskiej artystki Viktorii Tofan pt. „Zakłócenia we krwi”. Jest to instalacja osobna, w której widz obcujący z materią tekstu doświadcza trudności związanych z rozumieniem języka obcego, procesem uczenia się, oswajania z treścią. Sytuacja ta jest bezpośrednim doświadczeniem osób niesłyszących, dla których język foniczny to język obcy.

Wystawa jest okazją do otwartej dyskusji na temat nurtu Deaf Art. Jest to nurt mało znany w Europie, o bardzo silnym nacechowaniu krytycznym, w którym Głusi manifestują swoją językowo-kulturową odrębność, przeciwstawianie się wszelkim formom dyskryminacji, wykluczenia, osobiste przeżycia związane z ograniczeniem możliwości rozwoju i edukacji w natywnych językach migowych.

Prace te są swoistym studium historii audyzmu — dyskryminacji Głuchych w świecie zdominowanym przez kulturę dźwięku. W 2021 roku Muzeum Śląskie, jako pierwsze w Polsce, zakupiło obrazy Nancy Rourke, które będzie można zobaczyć na wystawie.

Zwiedzanie może odbywać się w języku polskim, angielskim, polskim języku migowym, International Sign. Dzięki dodatkowym ułatwieniom wystawa jest dostępna również dla osób niewidomych, w spektrum autyzmu, porozumiewającym się w języku ukraińskim.

Zespół kuratorski:

  • Dagmara Stanosz,
  • dr Michał Burdziński,
  • Michał Justycki,
  • Agnieszka Kołodziejczak.

Wystawa otwarta dla zwiedzających do 4 czerwca 2023 roku w Budynku Łaźni Muzeum Śląskiego (ul. T. Dobrowolskiego 1).

Fundacja Transgresja
Print Friendly, PDF & Email