Karta Dużej Gdańskiej Rodziny łączy się z Gdańską Kartą Mieszkańca

Karta Dużej Gdańskiej Rodziny łączy się z Gdańską Kartą Mieszkańca
Fot. gdansk.pl

Należysz do rodziny wielodzietnej? Od 1 kwietnia możesz używać tylko Karty Mieszkańca lub aplikacji na telefon, aby korzystać z dostępnych w Karcie Dużej Gdańskiej Rodziny bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską i ofert rabatowych. To spore ułatwienie dla wielu mieszkańców. Pod koniec ubiegłego roku aktywnych było aż 18 tys. Kart Dużej Gdańskiej Rodziny. Wnioski można składać online, bez wychodzenia z domu.

Gdańska Karta Mieszkańca to jeden z najbardziej popularnych i wszechstronnych programów skierowanych do gdańszczan i gdańszczanek, w którym konta założyło już przeszło ćwierć miliona osób. Użytkownicy Karty Mieszkańca mogą korzystać z bezpłatnych wejść do największych gdańskich atrakcji: muzeów, ogrodu zoologicznego, instytucji kultury, pływalni i innych obiektów; mogą również otrzymać duże rabaty w wielu punktach partnerskich, korzystać z komunikacji miejskiej w Gdańsku czy głosować na projekty Budżetu Obywatelskiego. Z kolei Karta Dużej Gdańskiej Rodziny jest projektem skupiającym zestaw bardzo atrakcyjnych usług adresowanych do zamieszkujących w Gdańsku rodzin wielodzietnych. W ubiegłym roku z Karty Dużej Gdańskiej Rodziny korzystało 18 tys. mieszkanek i mieszkańców Gdańska.

Dwie karty w jednej

Od 1 kwietnia 2022 roku wystarczy tylko Karta Mieszkańca, aby korzystać z ofert dostępnych w obu systemach, w tym z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Wystarczy dodać do konta rodzinnego Pakiet Gdańskiej Dużej Rodziny i mieć przy sobie plastikową kartę w wersji ze zdjęciem lub telefon z zainstalowaną aplikacją Jestem z Gdańska. Aplikacja oferuje pełną funkcjonalność plastikowej karty i jest dostępna bezpłatnie na urządzenia działające pod systemem Android i iOS.

Będzie łatwiej złożyć wniosek

Dodatkowym ułatwieniem dla rodzin wielodzietnych jest fakt, że zarówno wnioski o nowy pakiet, jak i o jego coroczne przedłużenie będzie można składać online. Nie będzie również konieczności pobierania naklejek z hologramami, dotychczas niezbędnymi do korzystania z Karty Dużej Gdańskiej Rodziny. Co więcej, w przypadku korzystania z aplikacji mobilnej Jestem z Gdańska nie będzie również potrzeby odwiedzania punktu obsługi – wszystko będzie można załatwić szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu.

Rok 2022 jest ostatnim rokiem funkcjonowania plastikowych Kart Dużej Gdańskiej Rodziny, wydawanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Wydane dotychczas karty z aktualnymi hologramami pozostają ważne do 31 grudnia tego roku.

Od 1 stycznia 2023 roku jedynymi obowiązującymi nośnikami będą plastikowe Karty Mieszkańca ze zdjęciem lub aplikacja mobilna Jestem z Gdańska.

Co trzeba zrobić?

Jeśli korzystasz z Karty Dużej Gdańskiej Rodziny wydanej przez ZTM w Gdańsku (lub nie masz tej karty, ale spełniasz kryteria pozwalające na korzystanie z niej) i:

Jesteś użytkownikiem Karty Mieszkańca i masz ważny Pakiet Mieszkańca (rodzinny)
  • zaloguj się do swojego konta rodzinnego na portalu www.jestemzgdanska.pl i złóż wniosek o 2022 Pakiet Gdańskiej Dużej Rodziny – system poprowadzi Cię przez cały proces i poprosi o dołączenie zdjęć lub skanów Kart Dużej Gdańskiej Rodziny wydanych przez ZTM w Gdańsku z hologramami na 2022 r. (tylko w przypadku Pakietu na 2022 r.) lub skanów wymaganych dokumentów*;

lub

  • umów się na wizytę w Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca przy al. Grunwaldzkiej 148, gdzie na miejscu wypełnisz papierowy wniosek, okazując do wglądu Karty Dużej Gdańskiej Rodziny wydane przez ZTM w Gdańsku z hologramami na 2022 r. (tylko w przypadku Pakietu na 2022 r.) lub oryginały wymaganych dokumentów* – wejdź na stronę www.gdansk.pl/rezerwacja, wybierz grupę „gdańska karta mieszkańca” i sprawę „Pakiet Gdańskiej Dużej Rodziny”.
nie jesteś jeszcze użytkownikiem Karty Mieszkańca
  • załóż konto na portalu jestemzgdanska, złóż wniosek o 2022 Pakiet Mieszkańca (rodzinny) i o karty ze zdjęciem dla wszystkich członków rodziny (jeśli chcesz korzystać z plastikowych kart – jeśli nie, wystarczy aplikacja Jestem z Gdańska) – system poprowadzi Cię przez cały proces i poprosi o dołączenie zdjęć lub skanów wymaganych dokumentów; po pomyślnej weryfikacji i opłaceniu pakietów wykonaj pierwszy krok z pkt. 1);

lub

  • umów się na wizytę w Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca przy al. Grunwaldzkiej 148, gdzie na miejscu wypełnisz papierowy wniosek okazując do wglądu Karty Dużej Gdańskiej Rodziny wydane przez ZTM w Gdańsku z hologramami na 2022 r. (tylko w przypadku Pakietu na 2022 r.) lub oryginały wymaganych dokumentów – wejdź na stronę www.gdansk.pl/rezerwacja, wybierz grupę gdańska karta mieszkańca i sprawę Pakiet Gdańskiej Dużej Rodziny (osoby nie posiadające Karty Mieszkańca).
Więcej informacji
  • na stronie www.jestemzgdanska.pl
  • pod numerem telefonu 58 300 06 59 (infolinia czynna w godz. 09:00-17:00 od poniedziałku do piątku)
  • pisząc na adres karta@jestemzgdanska.pl
Jędrzej Sieliwończyk
Print Friendly, PDF & Email