Kanada złagodzi wymogi na granicy. Zaszczepieni bez testów PCR

Kanada złagodzi wymogi na granicy. Zaszczepieni bez testów PCR
Fot. Pixabay

Od poniedziałku 28 lutego Kanada przestanie wymagać od podróżnych testów PCR wykonywanych przed wylotem lub przyjazdem, o ile są w pełni zaszczepieni – poinformował we wtorek minister zdrowia Jean-Yves Duclos.

Łagodzenie restrykcji dotyczy wszystkich zaszczepionych podróżnych. Będą mogli szybkim testem antygenowym zastąpić test PCR, obowiązkowy obecnie przed podróżą i wykonywany na maksimum 72 godziny przed wylotem, dojazdem do granicy lub dopłynięciem do wybrzeży Kanady. Przy czym testy PCR nadal będą akceptowane. Test antygenowy musi być jednak wykonywany w autoryzowanym laboratorium lub placówce służby zdrowia – napisano w komunikacie federalnego resortu zdrowia.

Po przylocie i na granicy nadal służby graniczne będą mogły kierować wybranych podróżnych na dodatkowy test. Jednak podróżni nie będą musieli pozostawać na kwarantannie w oczekiwaniu na wyniki testu. Dzieci poniżej 12 roku życia, które podróżują w towarzystwie zaszczepionych dorosłych również nie będą musiały przechodzić kwarantanny.

Kanada nadal nie będzie wpuszczać na swoje terytorium niezaszczepionych obywateli innych krajów, z wyjątkiem nielicznych przypadków. Natomiast niezaszczepieni mieszkańcy Kanady będą musieli poddać się testowi po przylocie, w 8 dniu od podróży i czternastodniowej kwarantannie.

– Dzisiejsza informacja jest dowodem postępu, jakiego dokonaliśmy w walce z wariantem omikron – podkreślił Duclos. W komunikacie napisano, że najnowsze dane wskazują, iż fala zachorowań na COVID-19 w Kanadzie maleje, a prowincje i terytoria dostosowują swoje rozwiązania sanitarne do stanu po kryzysie.

Ogłoszone zmiany oznaczają też, że od 28 lutego skończą się ograniczenia w wykorzystywaniu kanadyjskich lotnisk przez zagranicznych przewoźników, będą oni mogli lądować na wszystkich lotniskach międzynarodowych w Kanadzie. Na początku pandemii Kanada ograniczyła przyjmowanie lotów międzynarodowych do czterech lotnisk w Toronto, Montrealu, Calgary i Vancouver, potem ich liczbę zwiększono.

Kanada zaczęła stopniowo zmniejszać restrykcje dotyczące podróży od 5 lipca ub.r. Wówczas zniesiono wymóg kwarantanny dla Kanadyjczyków i osób z prawem stałego pobytu mających dokument zaświadczający o pełnym zaszczepieniu preparatem dopuszczonym do użytku w Kanadzie.

Jednocześnie rząd zmienił zalecenia dotyczące podróżny dla Kanadyjczyków – nie zaleca się już Kanadyjczykom unikania podróży, które nie są niezbędne. Nadal natomiast rząd zaleca zapoznanie się z ryzykiem.

Jednocześnie rząd przypomniał, że podróżujący do Kanady muszą przed podróżą skorzystać z aplikacji ArriveCAN, dostępnej w stronie internetowej rządu i w aplikacji mobilnej – właśnie tam wpisywane są informacje o szczepieniach

Według gromadzącej wszystkie oficjalne dane strony Covid19tracker.ca, ponad 84,9 proc. wszystkich Kanadyjczyków otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, ponad 80 proc. jest w pełni zaszczepionych, ponad 43,6 otrzymało też dawkę przypominającą.

Z Toronto Anna Lach (PAP)
Print Friendly, PDF & Email