Kanada: Drugi w ciągu tygodnia przypadek zakrzepów po szczepieniu AstraZeneką

Kanada: Drugi w ciągu tygodnia przypadek zakrzepów po szczepieniu AstraZeneką
Fot. Pixabay

Ministerstwo zdrowia Kanady poinformowało w sobotę o drugim w ciągu tygodnia przypadku zakrzepicy u osoby szczepionej preparatem AstraZeneca. Ministerstwo zarekomendowało jednak dalsze stosowanie tej szczepionki.

W opublikowanym oświadczeniu ministerstwo ujawniło, że osoba, u której wystąpiły objawy zakrzepicy mieszka w prowincji Alberta, jest leczona i jej stan się poprawia.

– Opierając się na dostępnym materiale źródłowym, Kanada wciąż uważa, że korzyści ze stosowania szczepionki AstraZeneca przeważają nad potencjalnym ryzykiem – głosi oświadczenie. Podkreślono, że przypadki zakrzepicy po zastosowaniu tej szczepionki „są ekstremalnie rzadkie”.

Resort zapewnił, że kanadyjskie władze zdrowotne „będą nadal pilnie obserwować stosowanie wszystkich szczepionek przeciwko COVID-19 i oceniać wszelkie nowe powody do zaniepokojenia dotyczące bezpieczeństwa”.

O pierwszym przypadku objawów zakrzepicy wiązanym z AstraZeneką poinformowano we wtorek.

Niezależny zespół doradców wcześniej rekomendował zaprzestanie podawania szczepionki osobom poniżej wieku 55 lat. Obecnie zalecenie to jest analizowane.

Kanada ostatnio przyspieszyła kampanię szczepień, ale nadal ma mniejszy procent zaszczepionych niż wiele innych krajów, w tym USA, i Wielka Brytania.

Wobec narastającej trzeciej fali zakażeń koronawirusem, władze Ontario, najgęściej zaludnionej prowincji Kanady, ogłosiły w piątek nowe restrykcje, w tym zamknięcie granic prowincji dla podróżnych krajowych. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email