Już ponad 500 tys. złożonych wniosków o świadczenie 300 plus

Już ponad 500 tys. złożonych wniosków o świadczenie 300 plus
Fot. Pixabay

Blisko 517 tys. wniosków o świadczenie 300 plus, w ramach programu „Dobry Start”, wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od 1 lipca. Wnioski te objęły prawie 737 tys. dzieci.

Czyta Katarzyna Krupicka

Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

– Zainteresowanie tym świadczeniem jest bardzo duże. Od 1 lipca do poniedziałku, do godz. 9:00 rano, do ZUS wpłynęło ponad 516,6 tys. wniosków o świadczenie 300 plus, obejmujące ponad 736,6 tys. dzieci – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Obsługą świadczeń od tego roku zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Świadczenie z programu Dobry Start przysługuje w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

– Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu Dobry Start, także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia, znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Będzie tam widoczny status obsługi wniosku, jak również szczegółowe informacje o świadczeniu – wyjaśnia rzeczniczka.

Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie, np. wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia.

Świadczenie z programu „Dobry Start” będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

ZUS obsługuje też specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 290 22 02 można uzyskać informacje w sprawie świadczenia 300 plus. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00. Koszt połączenia według stawek operatorów.

W wybranych 938 placówkach Poczty Polskiej będzie można uzyskać pomoc w złożeniu drogą elektroniczną wniosku o świadczenie 300 plus w ramach programu „Dobry Start”.  Zainteresowanym pomagać będą pracownicy Zakładu, którzy już rozpoczęli dyżury w urzędach w województwie warmińsko-mazurskim. Na stronie ZUS w podstronie Dobry Start umieszczona została zakładka „Dyżury Dobry Start” – zawierająca informacje o terminach dyżurów, jakie będą świadczone przez pracowników ZUS w zakresie właściwości terytorialnej każdego z oddziałów z podanymi adresami tych jednostek.

Print Friendly, PDF & Email