Wkrótce startuje wielkie święto dostępnej kultury Festiwal Kultury bez Barier. Wydarzenie odbędzie się w popularnej ostatnio formule hybrydowej, czyli zarówno online, jak i offline. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest język miasta.

W tym roku organizatorzy stawiają sobie również za cel bariery komunikacyjne i kulturowe. Po raz pierwszy w programie FKBB pojawią się wydarzenia w angielskiej i rosyjskiej wersji językowej. Wszystko odbędzie się w dniach 25 września – 4 października 2020 roku, w sieci i kilkudziesięciu partnerskich instytucjach i organizacjach kultury.

– Festiwal jest od zawsze potężną dawką dostępnej kultury, dostępnej dla wielu – mamy nadzieję, że dla każdego. Bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności lub jej brak, sytuację rodzinną, możliwości ekonomiczne, miejsce zamieszkania, pochodzenie, wiek i płeć każdy może w jego bogactwie znaleźć coś dla siebie – mówią Anna Żórawska i Robert Więckowski z Fundacji Kultury Bez Barier.

8. FKBB odbędzie się i będzie bezpieczny. Wszystkie instytucje, biorące w nim udział, już teraz pamiętają o wymaganiach stawianych nam przez Covid-19 i robią, co się tylko da, by sprostać regułom sanitarnym. Kina, teatry, galerie, muzea i inne miejsca festiwalowych spotkań będą bezpieczne, zdezynfekowane i będą czekały z wartościową i bogatą ofertą odpowiednio dostosowanych wydarzeń.

Program 8. FKBB

Program festiwalu tworzy ok. 136 wydarzeń z 47 warszawskich instytucji i organizacji kultury oraz 32 wydarzenia 14 miast Polski (ze Stalowej Woli, Krakowa, Zakopanego, Nowego Sącza, Lublina, Gdańska, Bielsko-Białej, Torunia, Wrocławia, Białegostoku, Łodzi, Gdyni, Opola i Cieplewa). W tym roku nie zabraknie również wydarzeń organizowanych specjalnie na zamówienie Festiwalu Kultury Bez Barier. Będzie to koncert rapera Grubsona z tłumaczeniem na polski język migowy (koprodukcja z Narodowym Centrum Piosenki Polskiej w Opolu) oraz cykl rozmów w klubie festiwalowym działającym w Ocho przy Teatrze Ochoty. Uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję spotkać się m.in. z aktorem Tomaszem Kotem, aktywistą Mamadou Dioufem i tiktokerami VIP Team.

8. Festiwal Kultury Bez Barier będzie, podobnie jak w poprzednich edycjach, wydarzeniem integrującym polskie społeczeństwo i uwrażliwiającym na potrzeby osób wykluczanych ze zwykłej codzienności życia społeczno-kulturalnego.

Nowości 8. FKBB

Będzie miejsko i wizualnie!

Motywem przewodnim tej edycji festiwalu będą murale, neony, transparenty, wlepki, różnego rodzaju interwencje artystyczne obserwowane na ulicach miast i miasteczek. Chcemy je opowiedzieć osobom z niepełnosprawnościami i każdy MOŻE nam w tym pomóc! Już teraz mamy zgłoszonych kilkadziesiąt obiektów, do których powstaną audiodeskrypcje, tłumaczenia na PJM, opisy w łatwym tekście. Pierwszy raz w historii będziemy masowo udostępniać kolory, kształty i słowa wpisane w ulice, ściany, parki i chodniki.

Przykładowe wydarzenie:

„Ucz – od nowa” spotkanie z Mariuszem Liblem, współautorem muralu na Liceum im. Mikołaja Reja w Warszawie, 2020-10-03, 12:00-13:30

Będzie międzynarodowo!

Dostępność to także otwarcie na osoby mówiące w innych językach niż polski i polski język migowy. Wiemy o tym od dawna, ale w tym roku mamy wreszcie okazję dołożyć tę cegiełkę do naszej festiwalowej budowli. Zapraszamy wszystkich posługujących się angielskim i rosyjskim. MOŻECIE sprawdzać harmonogram festiwalowych wydarzeń, znajdziecie w nim coś dla siebie.

Przykładowe wydarzenie: 

Spacer rowerowy po okolicach skarpy wiślanej w języku rosyjskim, 2020-09-04, 13:00-15:00

Pokaz filmu „Oni nie znają naszej sztuki. Graffiti w Kenii” i spotkanie z reżyserką, 2020-09-27, 19:00-20:45

Będzie wirtualnie!

Rok 2020 to powszechne wykorzystywanie internetu, wiadomo – Covid-19. Nie rezygnujemy z tej tendencji; wprost przeciwnie chcemy wykorzystać jej potencjał na potrzeby festiwalu. Niektóre pokazy, spektakle, warsztaty, spotkania czy spacery odbędą się wirtualnie. Merytorycznie wszystko nadal będzie się zgadzało, zmieni się tylko miejsce/medium festiwalowego wydarzenia, a dzięki temu każdy/każda, bez względu na odległość geograficzną, MOŻE już teraz rezerwować czas i szykować się na 8. FKBB.

Przykładowe wydarzenie: 

Spektakl „Męczennicy” Mariusa von Mayenburga w reżyserii Grzegorza Jarzyny, pokaz rejestracji online, 2020-09-26, 19:00-23:45

Spektakl ENTER FULL SCREEN, reż. Wojciech Ziemilski, 2020-09-29, 19:00-20:00

Koncert Grubsona z tłumaczeniem na PJN w  Narodowym Centrum Piosenki Polskiej w Opolu, transmisja online, 2020-09-30, 20:00-21:00

Dostępność Festiwalu to:

Dostęp do informacji – dostępna strona www zgodna ze standardem WCAG 2.0., dostępne materiały promocyjne;

Dostępne zaproszenia – w edytowalnych dokumentach, wideozaproszenia w polskim języku migowym (PJM), zaproszenia w łatwym tekście;

Komunikacja – zapewniamy kontakt z organizatorami w dostępnej dla poszczególnych grup odbiorców formie, m.in. z widzami Głuchymi kontaktujemy się mailowo oraz przez SMS-y;

Doświadczony i przeszkolony zespół – festiwal tworzą eksperci ds. dostępności, osoby z niepełnosprawnościami, koordynatorzy/koordynatorki dostępności w poszczególnych instytucjach oraz przeszkoleni z obsługi widzów z różnymi niepełnosprawnościami wolontariusze/wolontariuszki; 

  • Asystent–wolontariusz – zapewniamy naszym widzom z niepełnosprawnością wzroku asystentów–wolontariuszy;

Dostępność ekonomiczna wydarzeń – większość wydarzeń jest bezpłatna albo bilety są w specjalnej festiwalowej cenie;

Dostępność wydarzeń – w zależności od grupy docelowej zapewniamy audiodeskrypcję, materiały dotykowe, napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na polski język migowy, pętlę indukcyjną oraz materiały w łatwym tekście.

W programie tegorocznej edycji znajdziecie:

spektakle „stacjonarne” ( m.in. „Matka Makryna” w Studio teatrgalerii, „Dziady” i „Letnicy” w Teatrze Narodowym, „Upadanie” w Teatrze Powszechnym czy „Solaris. Wspomnienie z przyszłości” w Teatrze Ochoty) oraz spektakle online (m.in. „Męczennicy” i „Stream” z TR Warszawa, „Tajny dziennik” z Teatru Dramatycznego, „W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie” z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, „ENTER FULL SCREEN” z Nowego Teatru czy „Idiota” z Teatru Soho)

spacery i oprowadzanie po wystawach (m.in. w Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Narodowym, Zamku Królewskim – Muzeum, Muzeum Warszawy, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Centrum Nauki Kopernik)

spotkania z artystami ( m.in. w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki)

oraz pokazy filmowe (m.in. w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym), koncerty (m.in. w Służewskim Domu Kultury), warsztaty i lekcje online (m.in. w Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Niepodległości, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)  

Festiwal Kultury Bez Barier organizują:

Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Teatr Ochoty, Bemowskie Centrum Kultury

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Print Friendly, PDF & Email