Japońskie media: Pandemiczny stan wyjątkowy obejmie kolejne trzy prefektury

Japońskie media: Pandemiczny stan wyjątkowy obejmie kolejne trzy prefektury
Fot. Pixabay

Liczba zakażeń koronawirusem wykrywanych w Japonii wciąż rośnie, a rząd planuje rozszerzenie stanu wyjątkowego na kolejne trzy prefektury, w których pandemia COVID-19 przeciąża służbę zdrowia – podała w piątek publiczna stacja NHK.

Stan wyjątkowy obowiązuje już w Tokio, Osace i czterech innych prefekturach Japonii. Zgodnie z obecnym planem ma tam potrwać do końca maja i pomóc opanować czwartą falę pandemii koronawirusa przed rozpoczynającymi się w lipcu Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio.

– Liczba nowych zakażeń rośnie nie tylko w stolicy, ale w całym kraju – przestrzegł minister ds. rewitalizacji gospodarczej Yasutoshi Nishimura, który nadzoruje rządową odpowiedź na pandemię.

W piątek rano rządowy panel ekspertów dyskutował na temat rozszerzenia stanu wyjątkowego na prefektury Hokkaido, Okayama i Hiroszima, co według NHK ma nastąpić w niedzielę.

Tego samego dnia „intensywne środki” przeciwepidemiczne, określane jako „quasi stan wyjątkowy”, mają zostać wprowadzone w prefekturach Gunma, Ishikawa i Kumamoto – przekazała publiczna stacja.

Władze Japonii zgłosiły w czwartek 6,8 tys. nowych infekcji koronawirusem. Łączny bilans zbliża się do 660 tys. zakażeń, a bilans zgonów przekroczył 11 tys. Najnowsza fala pandemii wiązana jest z bardziej zaraźliwymi wariantami koronawirusa, z mutacją N501Y – informuje NHK.

Andrzej Borowiak (PAP)
Print Friendly, PDF & Email