Japonia: Wykryto już prawie 400 zakażeń japońskim wariantem koronawirusa

Japonia: Wykryto już prawie 400 zakażeń japońskim wariantem koronawirusa
Fot. Polina Tankilevitch / Pexels

U prawie 400 osób wykryto dotąd w Japonii zakażenie japońskim wariantem koronawirusa, który różni się od innych nowych odmian patogenu i wywołuje obawy o niższą skuteczność szczepionek – podał we wtorek japoński państwowy instytut chorób zakaźnych.

Wariant zidentyfikowany w Japonii ma jednak pewne cechy wspólne z odmianami wykrytymi po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii. Instytut podejrzewa, że cechy te mogą przekładać się na wzrost ryzyka ponownego zakażenia i sprawiać, że obecne szczepionki będą przeciwko niemu mniej skuteczne – przekazała agencja Kyodo.

Do 3 marca zakażenie japońskim wariantem zdiagnozowano w Japonii u 394 osób, głównie w regionie Kento, gdzie leży Tokio. Kolejne dwa przypadki wykryto wśród osób przechodzących kwarantannę.

– Nie sądzimy, aby ten wariant stawał się bardziej dominujący, ale będziemy dalej starali się lepiej zrozumieć sytuację – oświadczył szef centrum odpowiedzi na sytuacje kryzysowe w instytucie chorób zakaźnych Tomoya Saito.

Saito ocenił, że nowy wariant przybył prawdopodobnie do Japonii z zagranicy, ale szczegóły nie są na razie znane. Zdaniem naukowca priorytetem dla władz Japonii powinna być odpowiedź na wariant brytyjski, który uznawany jest za bardziej zaraźliwy. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email