Japonia: W ostatnim dniu igrzysk liczba zakażeń COVID-19 w Tokio przekroczyła 4 tysiące

Japonia: W ostatnim dniu igrzysk liczba zakażeń COVID-19 w Tokio przekroczyła 4 tysiące
Fot. Pixabay

W niedzielę, w ostatnim dniu Igrzysk Olimpijskich, liczba zakażeń koronawirusem w Tokio wyniosła 4066 przypadków. Piąty dzień z rzędu odnotowano w mieście gospodarzu olimpiady ponad 4 tys. przypadków infekcji w obliczu obaw o rozprzestrzenianie się wysoce zakaźnego wariantu Delta.

Kiedy olimpiada formalnie rozpoczęła się 23 lipca, w ciągu doby w stolicy odnotowano 1359 zakażeń SARS-CoV-2; opinia publiczna obawiała się, że podczas igrzysk infekcje mogą osiągnąć rekordowy poziom. Od tego czasu liczba zachorowań na COVID-19 w większości przypadków wzrasta – informuje anglojęzyczny japoński portal The Mainichi.

W czwartek w Tokio odnotowano rekordowe 5042 przypadki zakażenia, podczas gdy w całym kraju czwarty dzień z rzędu stwierdzono w sobotę 15 753 nowe infekcje. Władze metropolitalne Tokio poinformowały również tego samego dnia, że średni tygodniowy bilans zakażeń wzrósł do rekordowych 4037 dziennie, po raz pierwszy przekraczając pułap 4 tys., o 30 proc. więcej w porównaniu z poprzednim tygodniem.

W niedzielę w ośmiu prefekturach, które niedawno zostały objęte „quasi stanem wyjątkowym”, wprowadzono surowsze środki przeciwko pandemii, a właścicieli restauracji poproszono o skrócenie godzin otwarcia i niepodawanie alkoholu. Osiem prefektur – Fukushima, Ibaraki, Tochigi, Gunma, Shizuoka, Aichi, Shiga i Kumamoto – dołączyło do pięciu prefektur, takich jak Kioto i Fukuoka, które już podlegają takim ograniczeniom, obowiązującym we wszystkich 13 obszarach do końca miesiąca.

Bardziej rygorystyczne środki nałożono w Tokio i pięciu innych prefekturach objętych stanem wyjątkowym.

W ramach „quasi stanu wyjątkowego” lokale gastronomiczne nieserwujące alkoholu muszą być zamykane o godz. 20:00. Gdy liczba infekcji wskazuje na tendencję spadkową, za zgodą gubernatora można zezwolić na serwowanie alkoholu do godziny 19:00 w lokalach, gdzie obowiązują ścisłe zasady sanitarne.

Jednak środki nałożone w ramach „quasi stanu wyjątkowego” i pełnego stanu wyjątkowego w większości polegają na współpracy społeczeństwa i nie pociągają za sobą twardego lockdownu, jak w niektórych krajach, co rodzi pytania o skuteczność w zapobieganiu wirusowi przed dalszym rozprzestrzenianiem się – zwraca uwagę The Mainichi. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email