Japonia: Rząd zatwierdził szczepionki na COVID-19 firm Moderna i AstraZeneca

Japonia: Rząd zatwierdził szczepionki na COVID-19 firm Moderna i AstraZeneca
Fot. Nataliya Vaitkevich / Pexels

Rząd Japonii zatwierdził w piątek do użycia szczepionki przeciw COVID-19 firm Moderna i AstraZeneca. Ten drugi specyfik nie będzie prawdopodobnie na razie podawany w związku z obawami o rzadkie przypadki zakrzepów krwi – podała miejscowa prasa.

Oba preparaty dopuszczono do podawania osobom w wieku 18 lat i starszym. Do tej pory jedyną zatwierdzoną w Japonii szczepionką był specyfik firmy Pfizer, a tempo szczepień oceniano jako niewystarczające.

Do Igrzysk Olimpijskich w Tokio pozostały nieco ponad dwa miesiące, tymczasem Japonia wciąż mierzy się z czwartą falą pandemii koronawirusa. W Tokio i ośmiu innych prefekturach obowiązuje stan wyjątkowy, który według publicznej stacji NHK zostanie w niedzielę rozszerzony na prefekturę Okinawa.

Dotychczas co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło około 4 proc. spośród 126 mln mieszkańców Japonii.

Według agencji Kyodo zatwierdzenie dwóch preparatów jest „poważnym krokiem w stronę przyspieszenia powolnego programu szczepień”. Jednak specyfik AstraZeneki „nie będzie natychmiast stosowany” w związku z utrzymującymi się obawami o rzadkie przypadki zakrzepów, jakie pojawiały się w innych krajach.

Rząd Japonii spodziewa się dostarczenia 50 mln dawek szczepionki Moderny do września, a oprócz tego zamówił 120 mln dawek specyfiku AstraZeneki i 194 mln dawek preparatu Pfizera. Według ministerstwa zdrowia szczepionek Moderny i Pfizera wystarczy dla wszystkich mieszkańców powyżej 15. roku życia.

Andrzej Borowiak (PAP)
Print Friendly, PDF & Email