Japonia: Rząd planuje łagodzenie obostrzeń sanitarnych i zakończenie stanu wyjątkowego

Japonia: Rząd planuje łagodzenie obostrzeń sanitarnych i zakończenie stanu wyjątkowego
Fot. Pixabay

Liczba zakażeń Sars-Cov-2 w Japonii znacząco spadła. Rząd w Tokio podejmie we wtorek decyzję o odwołaniu stanu wyjątkowego w stolicy i 18 prefekturach – informują japońskie media.

Władze Japonii planują stopniowo łagodzić restrykcje antycovidowych, dając gubernatorom prawo decydowania o ewentualnych obostrzeniach sanitarnych w poszczególnych prefekturach.

Podczas stanu wyjątkowego Japończycy są proszeni o unikanie tłocznych miejsc, powstrzymywanie się od niekoniecznych wyjazdów i podróży, zrezygnowanie z konsumpcji alkoholu w restauracjach, które tymczasowo działają tylko do godz. 20:00.

Przez około miesiąc po zniesieniu stanu wyjątkowego rząd centralny nadal będzie apelować o zamykanie restauracji serwujących napoje alkoholowe o godz. 20:00. – Podawanie alkoholu będzie dopuszczone, ale o szczegółach zdecydują gubernatorzy – zapowiedział Yasutoshi Nishimura (Jasutoszi Niszimura), minister ds. walki z pandemią koronawirusa. I dodał, że skrócenie godzin otwarcia lokali gastronomicznych będzie stopniowo łagodzone, a firmy funkcjonujące w ograniczonym czasie otrzymają wsparcie finansowe od rządu.

Japońskie władze zapowiedziały też, że maksymalna liczba widzów podczas ważnych wydarzeń sportowych zostanie zwiększona do 10 tys. osób lub 50 proc. pojemności obiektu z obecnie obowiązującego limitu 5 tys. uczestników.

Japonia osiągnęła szczyt zachorowań na COVID-19 20 sierpnia, kiedy liczba potwierdzonych zakażeń wyniosła 25 876. W poniedziałkowych statystykach podano 1147 przypadków wykrytych w całym kraju. W Tokio liczba infekcji pierwszy raz od marca spadła poniżej 200. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email