Japonia: odszkodowania dla 29 osób za skutki uboczne szczepionek przeciwko Covid-19

Japonia: odszkodowania dla 29 osób za skutki uboczne szczepionek przeciwko Covid-19
Fot. Pixabay

Japoński rząd pokryje koszty leczenia 29 osób, które twierdzą, że ich stan zdrowia pogorszył się w związku ze szczepieniem przeciw Covid-19. To pierwsza tego typu decyzja w Japonii – poinformował w piątek dziennik „Mainichi Shimbun”.

Decyzja podkomitetu ministerstwa zdrowia, pracy i opieki społecznej w sprawie tych osób została podjęta na bazie ustawy o immunizacji, która nakazuje rządowi wypłatę odszkodowań osobom cierpiącym w wyniku szczepień – pisze japońska gazeta.

Podkomitet rozpatrywał wnioski 41 osób w wieku 18-83 lat, które domagały się zwrotu kosztów leczenia, wizyt lekarskich i hospitalizacji. Wnioskodawcy skarżyli się na skutki uboczne po szczepieniu przeciw Covid-19, w tym anafilaksję, czyli gwałtowne reakcje alergiczne.

Urzędnicy zatwierdzili zwrot kosztów leczenia w 29 przypadkach, a w pozostałych 12 odroczyli decyzję. Żaden z wniosków nie został odrzucony – podkreśla „Mainichi Shimbun”.

Według danych ministerstwa zdrowia do 25 lipca w Japonii podano ponad 74 mln dawek szczepionki Pfizera, a wśród szczepionych zgłoszono 360 przypadków anafilaksji. Na 3,58 mln podanych dawek szczepionki Moderny odnotowano natomiast osiem przypadków anafilaksji.

Do końca lipca stwierdzono również 919 zgonów wśród osób zaszczepionych niedawno przeciw Covid-19. Specjalny podkomitet ds. skutków ubocznych nie stwierdził związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy szczepieniami a zgonami.

Ministerstwo zdrowia oceniło niedawno na podstawie danych statystycznych, że dwie dawki szczepionki drastycznie zmniejszają ryzyko śmierci na Covid-19 wśród osób starszych, nawet jeśli dojdzie do infekcji. Wśród zaszczepionych pacjentów po 64. roku życia zakażonych koronawirusem współczynnik zgonów był ok. pięciu razy niższy niż wśród ich niezaszczepionych rówieśników.

Japonia mierzy się obecnie z czwartą falą pandemii, napędzaną przez bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa Delta. W piątek stan wyjątkowy obowiązujący w Tokio i kilku innych prefekturach został rozszerzony na kolejne obszary. Obecnie obejmuje tereny zamieszkane przez ponad połowę ludności kraju. Od początku pandemii w Japonii zgłoszono ponad 1,2 mln zakażeń koronawirusem i ponad 15 tys. zgonów na Covid-19.

Andrzej Borowiak (PAP)
anb/ tebe/
Print Friendly, PDF & Email