Japonia: Nie ma potwierdzenia związku między zgonami a wycofanymi szczepionkami Moderny

Japonia: Nie ma potwierdzenia związku między zgonami a wycofanymi szczepionkami Moderny
Fot. Thirdman / Pexels

Nie ma obecnie dość danych, by ustalić, czy istnieje związek między śmiercią trzech mężczyzn a przyjęciem przez nich szczepionki na COVID-19 firmy Moderna z partii wycofanej w związku z podejrzeniem zanieczyszczenia – ocenili w piątek eksperci resortu zdrowia Japonii.

Oczekuje się, że panel ekspertów ministerstwa zdrowia będzie w dalszym ciągu badał sprawę – podała japońska agencja prasowa Kyodo.

Moderna i japoński dystrybutor jej szczepionek Takeda Pharmaceutical wstrzymały w sierpniu stosowanie trzech partii produktu, zawierających łącznie ok. 1,63 mln dawek, ponieważ w niektórych fiolkach wykryto zanieczyszczenie drobinami stali nierdzewnej. Przed wycofaniem podano już prawdopodobnie 500 tys. z tych dawek.

Po przyjęciu zastrzyków z wycofanych partii zmarło w sierpniu trzech mężczyzn w wieku 30, 38 i 49 lat. Dla każdego z nich była to druga dawka szczepionki. Podane im dawki nie pochodziły z partii, w której wykryto zanieczyszczenie, ale podlegały wycofaniu, ponieważ wytworzono je w tym samym czasie w samej linii produkcyjnej w Hiszpanii – pisze Kyodo.

30-latek i 38-latek nie mieli schorzeń współistniejących i obaj zmarli trzy dni po przyjęciu szczepionki. 49-latek, który zmarł dzień po szczepieniu, miał uczulenie na grykę, ale nie miał historii poważnych chorób.

Ogłaszając decyzję o wycofaniu szczepionek, firma Takeda oświadczyła, że „stal nierdzewna jest rutynowo używana w zastawkach serca, protezach stawów i metalowych szwach”. – Nie oczekuje się, by podanie dawki preparatu zawierającego te cząsteczki miało zwiększyć ryzyko problemów zdrowotnych – ocenił japoński dystrybutor szczepionek Moderny. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email