Jakie zagrożenia elblążanie zgłaszają na policję?

Jakie zagrożenia elblążanie zgłaszają na policję?
Fot. Adminstrator

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to istotny element całego procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym. Służy do wymiany informacji, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Sprawdziliśmy jakie zgłoszenia zostały naniesione na nią przez elblążan.

Mieszkańcy naszego miasta bardzo chętnie korzystają z mapy zagrożeń. Od początku 2019 roku policjanci odnotowali 866 zgłoszeń, z których 517 zostało potwierdzonych. Najwięcej dotyczyło nieprawidłowego parkowania (271), spożywania alkoholu w miejscach publicznych (143), przekraczania prędkości (94), nieprawidłowej infrastruktury drogowej (87). Tutaj chodzi głównie o nieprawidłowe oznakowanie, bądź jego brak w wyniku działań np. wandali lub czynników naturalnych (drzewa, krzaki przesłaniające znaki). Ostatnim z elementów, który w odczuciu mieszkańców Elbląga stanowił zagrożenie, to grupowanie się zdemoralizowanej młodzieży. Takich zgłoszeń było 51. Jeżeli chodzi o okres wakacyjny to wygląda to bardzo podobnie. Od 1 lipca policjanci odnotowali 133 informacje zgłoszone poprzez KMZB. 81 zostało potwierdzonych. W czołówce wakacyjnych zgłoszeń i na samym szczycie plasuje się: spożywanie alkoholu w miejscach publicznych (36), nieprawidłowe parkowanie (36), przekraczanie prędkości (18), gromadzenie się młodzieży (10) oraz gromadzenie się osób bezdomnych (9).

Służby sprawdzają zagrożenia na bieżąco, a potwierdzone zgłoszenia oznaczają, że policjanci pojechali na miejsce i zweryfikowali konkretną informację. W tym miejscu przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej policji i tam kliknąć w baner z logo mapy. Przekazanie informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi.

Funkcjonariusze proszą o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji. Uwagi i spostrzeżenia dotyczące funkcjonowania mapy można kierować na adres: kmzb@policja.gov.pl.

Print Friendly, PDF & Email