Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci?

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci?
Fot. Pixabay

Internet to dziś naturalne środowisko dorastania. Jaka jest w nim Twoja rola? Co powinno Cię zaniepokoić? Jak rozpoznać, że Twoje dziecko ma problem – jest ofiarą lub sprawcą cyberprzemocy. Sprawdź!

Z najnowszego raportu NASK Nastolatki 3.0 wynika, że w czasie wolnym od zajęć szkolnych młodzi ludzie spędzają online średnio 4 godziny i 50 minut dziennie. Sprawdź, co możesz zrobić, by zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo w sieci.

Jednym z zagrożeń, jakie niesie za sobą internet, a raczej zbyt częste korzystanie z niego, jest FOMO, czyli z angielskiego – Fear of Missing Out. To lęk przed odłączeniem i przekonanie, że coś ważnego ominie nas dokładnie wtedy, kiedy jesteśmy offline. FOMO może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, ale to młodzi ludzie są na nie szczególnie podatni.

– Nastolatki są najbardziej narażone na FOMO, bo „bycie w kontakcie” i wiedza o tym, co w danej chwili robią przyjaciele i znajomi pozwala im poczuć, że są ważną częścią grupy. Jednocześnie, to właśnie smartfony są narzędziem, za pomocą którego najczęściej komunikują się z innymi – mówi Marta Witkowska, specjalistka ds. edukacji cyfrowej NASK. – Czas pandemii i związane z nim ograniczenia sprawiły, że dla młodych spotkania w sieci stały się też podstawową formą kontaktu. Pamiętajmy, że może nie być im łatwo powrócić do świata offline – dodaje.

Czy Twoje dziecko ma FOMO? A jeśli tak, to jak pomóc mu odzyskać równowagę pomiędzy światem online i offline? Wskazówki znajdziecie w poradniku „FOMO i nadużywanie nowych technologii”, który przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”.

Przemoc w internecie

Inny internetowy problem, o którym żaden rodzic nie powinien zapominać to cyberprzemoc. To w dużej mierze przedłużenie konfliktów przeniesionych ze środowiska rówieśniczego. Często dzieje się poza wzrokiem rodziców – tam, gdzie ich nie ma. Może dotknąć każdego – dobrego ucznia i tego, który na lekcjach radzi sobie nieco gorzej, popularnego w szkole i tego, który ma słabsze kontakty z rówieśnikami.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o cyberprzemocy i jej konsekwencjach, zachęcamy Was do zapoznania się z kolejną lekturą – to poradnik dla rodziców „Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie”, który także powstał w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”. Przeczytacie w nim, jakie formy może przybierać cyberprzemoc i jak chronić przed nią swoje dzieci.

Trzy zasady

Rodzicu, oto najważniejsze wskazówki, co możesz zrobić, by Twoje dziecko bezpiecznie korzystało z internetu:

  • Rozmawiaj i ustalaj reguły;
  • Rozmów nigdy za wiele. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko ma kilka czy kilkanaście lat, uczy się w trybie zdalnym, czy stacjonarnym, jako rodzic powinieneś być jego przewodnikiem po cyfrowym świecie. Nie krytykuj, nie oceniaj – tłumacz i słuchaj!;
  • Ważne, aby Twoje dziecko wiedziało, że interesujesz się nim i jesteś po to, aby pomóc;
  • Odpowiednio przygotuj sprzęt;
  • Zanim udostępnisz swojemu dziecku smartfon, komputer czy tablet, skorzystaj z rozwiązań technicznych, które pomogą zwiększyć jego bezpieczeństwo online. Na rynku są dostępne różne rodzaje narzędzi kontroli rodzicielskiej, w których można np. ograniczyć dostęp do treści szkodliwych i nieprzeznaczonych dla dzieci. To m.in. oprogramowanie dołączane do systemu operacyjnego, czy aplikacje mobilne.

Warto także sprawdzić, czy gry komputerowe Twojego dziecka są dostosowane do jego wieku. Pomoże Ci w tym System Klasyfikacji Gier (PEGI). Warto go poznać.

Reaguj

Jeśli dowiesz się, że Twoje dziecko miało w internecie kontakt z treściami pełnymi przemocy, pornograficznymi czy prezentującymi zachowania autodestrukcyjne, nie wpadaj w panikę. Zachowaj spokój i postaraj się ustalić jak najwięcej okoliczności zdarzenia. Wspólnie zastanówcie się, jak zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie zajrzyj też do pozostałych poradników:

  • „Sexting i nagie zdjęcie. Twoje dziecko i negatywne zachowania online”
  • „Sharenting i wizerunek dziecka w sieci”
  • „Szkodliwe treści w internecie – nie akceptuję, reaguję!”
  • „Nastolatki i gry cyfrowe”

www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci – na tej stronie znaleźć można praktyczne porady, jak mądrze towarzyszyć najmłodszym w internecie.

Ministerstwo Cyfryzacji
Print Friendly, PDF & Email