Jak zabytek uczynić dostępnym?

Jak zabytek uczynić dostępnym?
Fot. nadesłane

Nakładem Wydawnictwa Narodowy Instytut Dziedzictwa ukazała się publikacja pt. „Dostępność architektoniczna obiektów zabytkowych dla osób ze szczególnymi potrzebami” autorstwa prof. Bogusława Szmygina. Publikacja jest darmowa. Można ją pobrać nieodpłatnie ze strony lub poprosić wydawnictwo o jej przesłanie w wersji drukowanej.

Zapewnienie dostępności budynków i przestrzeni dla osób ze szczególnymi potrzebami to dziś nie tylko wyraz zmiany cywilizacyjnej, obowiązek społeczny i coraz powszechniejszy standard w myśleniu o przestrzeni publicznej, ale i ustawowy obowiązek. Co jednak, gdy mamy do czynienia z zabytkami? Które bariery architektoniczne likwidować, a które pozostawić, bo są zbyt cenne? Co jest ważniejsze – dostępność czy wartość zabytkowa? W jaki sposób w pełni przystosować budynek do obowiązujących wymogów i czy jest to w ogóle możliwe?

Książka odpowiada na te i inne pytania dotyczące praktycznego wdrażania idei dostępności w obrębie zabytkowych budynków i przestrzeni. Łączy monografię zagadnienia – wyczerpującą temat z każdej perspektywy – z praktycznym, bogato zilustrowanym poradnikiem. Przywołuje przepisy prawne dotyczące dostępności, przedstawia po kolei i szczegółowo wszystkie wymogi urzędowe. Analizuje konflikt między wartościami zabytkowymi a dostępnością z punktu widzenia nadzoru konserwatorskiego, zarządzających obiektami i osób ze szczególnymi potrzebami. Przede wszystkim jednak wylicza spis działań, służących zapewnieniu dostępności w zabytkach, i przynosi konkretne rozwiązania, każde ilustrowane licznymi przykładami. Wreszcie – przedstawia koncepcję stref funkcjonalno-przestrzennych jako metodologię zapewniania dostępności, ułatwiającą i porządkującą praktyczny wymiar jej wdrażania w obrębie zabytku, a także pozwalającą na opracowanie własnego programu dostępności w obiekcie, który ma się pod opieką.

Autor publikacji zasiada w Komitecie ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce i co ważne jest konserwatorem zabytków.

W wersji PDF publikacja jest do pobrania TUTAJ

Print Friendly, PDF & Email