Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Elbląga Witold Wróblewski wraz ze swoim zastępcą oraz dyrektorem Szpitala Miejskiego przedstawili aktualną informację na temat stanu realizacji szczepień oraz sytuacji epidemicznej w mieście.
– Jak wszyscy wiemy sytuacja epidemiczna czy w kraju, czy w naszym województwie, czy w mieście, to jest taki temat, który bardzo często jest poruszany i dlatego dziś też ta nasza konferencja, by podzielić się z państwem nowymi informacjami. Jako województwo warmińsko-mazurskie jesteśmy objęci restrykcjami, ale patrząc na całą topografię województwa, to można powiedzieć, że jeśli chodzi o nasze miasto – Elbląg, to w miarę możliwości na tle innych wyglądamy lepiej, co znowu nie jest też powodem, by spocząć na działaniach – mówił na wstępie dzisiejszej zdalnej konferencji prasowej Witold Wróblewski.
Prezydent Elbląga wskazał jednak, że mimo, iż w Elblągu wykonano ok. 16,5 tys. szczepień (ponad 5 tys. osób otrzymało dwie dawki), nadal należy przestrzegać reżimu sanitarnego – dystans, maseczka, dezynfekcja.
– To są te elementy, które nas w sposób najbardziej istotny oprócz szczepionki mogą chronić przed zakażaniem się. Ze swojej strony także apeluję, by zwrócić szczególną uwagę jeśli chodzi o nasze sklepy, te większe, skąd dochodzą takie sygnały, o tym że ta zasada dystans, dezynfekcja, maseczka niekoniecznie jest w całości przestrzegana, żeby właściciele sklepów zareagowali, wzięli to do siebie i do naszych mieszkańców, żeby ten dystans zachowywać, bo kiedy ta zasada jest nieprzestrzegana, to jest najprostszy sposób, żeby ta epidemia się w sposób tak błyskawiczny rozprzestrzeniała – zaznaczył prezydent.
Jak przebiegają szczepienia?
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceprezydent Michał Missan przekazał informacje na temat stanu realizacji programu szczepień ochronnych przeciw COVID-19.
– Całodobowe placówki pomocy społecznej pracują bez zakłóceń, w reżimie sanitarnym. Myślę, że nie bez wpływu na to, że to odbywa się bez zakłóceń ma sytuacja jeśli chodzi o szczepienia w tych jednostkach całodobowych. Zaszczepionych zostało do tej pory 62 proc. pracowników zatrudnionych w całodobowych domach pomocy społecznej, zaszczepiono także prawie 80 proc. mieszkańców tych domów i to też pewnie wpływa na to, że te jednostki działają bez zakłóceń – podał.
Michał Missan przypomniał także, że decyzją wojewody działalność środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej i dziennych ośrodków wsparcia została zawieszona do 4 kwietnia.
– Szczepimy także pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, schroniska dla bezdomnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych. Do tej pory zaszczepionych zostało 63 proc. pracowników, którym przysługuje szczepienie – przekazał wiceprezydent miasta.
Wsparcie seniorów
Miasto, przy zaangażowaniu Miejskiego Centrum Wolontariatu, prowadzi także działania pod nazwą „Wspieraj Seniora”. Umowa na realizację tego programu została podpisana na pierwszy kwartał. Do dziś z oferowanego wsparcia skorzystało 44 seniorów (chodzi m.in. o zrobienie zakupów, kupienie leków czy wyprowadzenie psa). Zapotrzebowanie na tego rodzaju wsparcie można zgłaszać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub dzwoniąc na ogólnopolską infolinię utworzoną w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów – 22 505 11 11.
– Prowadzimy także działania związane z transportem osób niepełnosprawnych oraz osób powyżej 70 roku życia, które mają problemy z dotarciem do punktów szczepień. Uruchomiliśmy infolinię i na infolinię można zgłaszać te transporty. Do dziś zgłoszone zostały 63 transporty, z czego 46 już się odbyło. Infolinia pracuje od 8:00 do 15:00 – poinformował Missan.
Nowy punkt szczepień
– Szpital nasz jest szpitalem miejskim i czuję się bardzo odpowiedzialny za mieszkańców naszego miasta, dlatego też w sytuacji rozpędzającej się epidemii postanowiliśmy zrobić jeszcze jeden dodatkowy ruch, dodatkowe działanie, żeby to bezpieczeństwo dla naszych mieszkańców zapewnić – zaznaczył Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu. – W dniu dzisiejszym uruchomiliśmy nowy punkt szczepień przy ul. Komeńskiego 37 w bursie nr 4. Jest to punkt, w którym będziemy mogli szczepić ok. 400 pacjentów dziennie, czyli 2 tysiące tygodniowo. Te szczepienia rozpoczęliśmy już w dniu dzisiejszym i myślę, ze to jest sytuacja bardzo bardzo istotna, bo jak wszyscy wiemy jest to najlepszy sposób zabezpieczenia naszych mieszkańców tak naprawdę przed śmiercią – dodał.
Zaznaczył jednocześnie, że szczepienia wykonywane są wszystkimi dostępnymi obecnie na rynku szczepionkami, „łącznie z tą szczepionką o której się ostatnio tak dużo mówi – AstraZeneca”.
– W naszym szpitalu pomimo wielu pacjentów, których zaszczepiliśmy, w zasadzie żadnych poważnych NOP-ów (niepożądanych odczynów poszczepiennych – red.) nie stwierdziliśmy – poinformował dyrektor Gorbaczewski. – Gdybym ja miał do wyboru szczepić się szczepionką AstraZeneca lub nie zaszczepić się, to bym się zaszczepił – dodał.
Od przyszłego tygodnia szpital rozpocznie także szczepienia wyjazdowe – w Elblągu jest około 200 pacjentów, do których dotrzeć muszą tzw. mobilne punkty szczepień. – Współpracujemy tutaj z lekarzami rodzinnymi, ponieważ to właśnie lekarze rodzinni najlepiej wiedzą, którzy pacjenci tego wymagają, dają nam listę tych pacjentów i szczepienia pacjentów należących do POZ-tów, które same nie będą do tych pacjentów jeździć, zostaną wykonane przez nas – wyjaśnił Gorbaczewski.
Pytania o szczepionkę AstraZeneca
– Ja mogę tylko zachęcić mieszkańców do tego, żeby przyszli (na szczepienie – red.), zarejestrowali się na szczepienie, również na szczepienie szczepionką AstraZeneca, którą należy to podkreślić, media troszeczkę oczerniają – zaznaczyła Alina Owczarek, koordynator ds. szczepień w Szpitalu Miejskim w Elblągu. – Podaje się hasła, podaje się tytuły w gazetach, w telewizji odnośnie tego, że inne kraje wycofują się (czasowo – red.) ze szczepień AstrąZenecą, natomiast brakuje obok tego jakichś wywiadów czy informacji medycznych, od osób które się na tym znają i które mogłyby się o tym wypowiedzieć, tak żeby ludzie nie czytali tylko tych nagłówków, które straszą, ale zgłębili swoją wiedzę. – Pamiętajmy, że szczepiąc siebie, chronimy nie tylko siebie, ale jeszcze swoich bliskich, których, jeżeli przyjmiemy szczepionkę, nie zarazimy.
W całym kraju, w tym także Elblągu, zdarza się, że osoba zarejestrowana na szczepienie szczepionką AstraZeneca dzwoni do punktu szczepień i rezygnuje ze szczepienia. Alina Owczarek, pytana o skalę takich sytuacji, przyznała, że jest ich sporo i liczba osób, które rezygnują ze szczepienia burzy trochę harmonogram szczepień. W Elblągu jak dotąd szczepionką AstraZeneca zaszczepionych zostało ok. 1500 osób i nie stwierdzono innych NOP poza takimi jak ból mięśni czy gorączka.
Sytuacja epidemiczna w Elblągu
Ministerstwo Zdrowia przekazało dziś, że w całym kraju potwierdzono 14 936 nowych zakażeń. W województwie warmińsko-mazurskim zanotowano 1 003 pozytywne wyniki badań laboratoryjnych, a w Elblągu 53.
– W naszym szpitalu sytuacja się niestety, jeżeli chodzi o liczbę pacjentów, pogarsza. Wiemy, że za rozwój tej pandemii, która w tej chwili się jeszcze bardziej rozpędza odpowiedzialne są mutacje tego wirusa, między innymi ta brytyjska, która w naszym województwie najprawdopodobniej dominuje. Jest ona dużo bardziej zakaźna, ona również atakuje ludzi młodych, to nie są tylko osoby starsze – przekazał Gorbaczewski. – W naszym szpitalu jeszcze miesiąc temu mieliśmy około 50 pacjentów, dzisiaj jest ich 150, wielu jest podłączonych do respiratorów – dodał.