Jak szukać pracy w Irlandii?

Podstawą do znalezienia pracy jest znajomość języka angielskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym
Jeżeli zdecydujesz się na wyjazd do pracy za granicę i będzie to twój pierwszy wyjazd, przemyśl to bardzo dokładnie! Zastanów się: Jak wysiądziesz na lotnisku w obcym kraju, czy będzie tam ktoś na ciebie czekał? Czy będziesz miał gdzie nocować? Czy to jest dobry czas na wyjazd do pracy? Te pytania są bardzo ważne, ponieważ odpowiadając na nie, będzie ci łatwiej chociaż na początek.

Pamiętaj, aby przed wyjazdem przygotować się na każdą ewentualność. Kup sobie bilet w dwie strony! Zabierz ze sobą dużo jedzenia, przede wszystkim wędlin, sera, zupy w proszku, no i na początek trochę chleba. W Irlandii jedzenie jest nie za dobre i jest drogie. Powinieneś zabrać więcej pieniędzy, na wypadek gdybyś nie znalazł pracy.

W wakacje trudniej
Jeżeli wyjedziesz w wakacje, albo krótko przed wakacjami, to musisz się liczyć z tym, że możesz nie znaleźć pracy szybko. Ja wyjechałam na początku lipca. Pracy szukałam miesiąc, chodziłam wszędzie, nawet jeździłam do sąsiedniego miasta. Zaczęłam pracować 1 sierpnia. Praca nie była ciekawa, ponieważ pracowałam w restauracji „na zmywaku”, ale pracowałam z bardzo miłymi Irlandczykami :)

Jeżeli chodzi o zarobki, to mi się udało. W ciągu dnia pracowałam ok 7 – 8 godzin (to jest dużo), zarabiałam całkiem nieźle, no i wyszłam na plus. W Irlandii kupiłam dużo prezentów dla najbliższych i jeszcze sporo mi zostało, a pracowałam tylko półtora miesiąca.

W Irlandii pracę możesz znaleźć w pełnym wymiarze godzin, czyli full time, albo w niepełnym wymiarze – par time. Ja bym radziła jechać do większego miasta, ponieważ łatwiej jest zdobyć pracę.

PPS number do podatku i rachunku bankowego (NIP)
Na początku, jak troszeczkę odpoczniesz po długiej podróży, powinieneś udać się do biura Social Welfare, to jest taki urząd, w którym musisz się zarejestrować, aby legalnie pracować w Irlandii.

W tym urzędzie dostaniesz swój indywidualny PPS number (The Personal Public Service Number). Jest to irlandzki numer identyfikacji podatkowej.
Aby złożyć podanie o PPS musisz mieć: dowód tożsamości (paszport), potwierdzenie zameldowania w Irlandii (np. aktualny rachunek za prąd, gaz itp. lub potwierdzenie wynajmu mieszkania od Irlandczyka, który będzie ci je wynajmował – moje potwierdzenie wynajmu było napisane na małej pogniecionej karteczce).

PPS number otrzymasz pocztą na wskazany adres. Po otrzymaniu go, powinieneś jak najszybciej dać go swojemu pracodawcy, ponieważ będziesz płacić niższe podatki. Twój pracodawca musi skontaktować się z urzędem podatkowym Revenue. W tym urzędzie otrzymasz twój Tax Credits, czyli jest to kwota zwolniona od podatku, od tego momentu płacisz normalny podatek w wysokości 20%. Jeżeli tego nie zrobisz, to będziesz płacić tzw. Emergency Tax, czyli zawyżony podatek, dlatego warto zrobić sobie PPS number, jak najszybciej. Ten numer będzie ci nie tylko potrzebny do pracy, ale również do założenia rachunku bankowego.

Safe Pass (kurs BHP)z tłumaczem
Jeżeli będziesz pracować na budowie, to musisz pamiętać, aby zrobić sobie kurs BHP. W Irlandii nazywa się on Safe Pass. Bez dokumentu stwierdzającego ukończenie tego kursu nikt cię nie wpuści na teren budowy. Niestety w Irlandii nie jest uznawane polskie BHP!!! Ten kurs jest prowadzony w języku angielskim, ale jest tłumaczony na język polski. Egzamin jest także tłumaczony. Kurs Safe Pass trwa ok. 10 godz.

Aby rozpocząć kurs należy mieć przy sobie 2 zdjęcia paszportowe, oraz irlandzki adres do korespondencji. Do tego kursu nie jest wymagany PPS. Po ukończeniu kursu otrzymasz certyfikat, a po ok. dwóch miesiącach właściwy ”plastik”, który jest podobny do naszych prawa jazdy.

FAS (Urząd ds. Szkoleń i Zatrudnienia)
Jeśli nie masz „załatwionej” pracy, powinieneś się udać do FASa. FAS (Foras Aiseanna Saothair oraz Training nad Employment Authority), jest to irlandzki Krajowy Urząd ds. Szkoleń i Zatrudnienia, którego zadaniem jest zwiększanie poziomu zatrudnienia, umiejętności i mobilności osób poszukujących pracy i pracowników.

Polacy mają prawo do rejestracji i korzystania z rozmów kwalifikacyjnych i doradztwa zawodowego oraz mają dostęp i mogą szukać pracy na stronach internetowych FAS Jobs Ireland, bezpłatnie korzystać z kiosków WATIS oraz telefonu i gazet w biurach terenowych FAS.
Kioski WATIS są to takie urządzenia, gdzie będziesz mógł wybrać sobie region, rodzaj pracy i będziesz mógł wydrukować oferty pracy. W FASie będziesz również mógł skorzystać z darmowego ksera. W ciągu dnia możesz zrobić 5 kopi CV.

Pośrednictwo pracy i własna inicjatywa
Jeżeli nie znajdziesz dla siebie żadnej oferty pracy w Fasie, to możesz skorzystać z pośrednictwa pracy.. Gdy nie znajdziesz pracy ani w FASie, ani w pośrednictwie pracy, musisz szukać sam. Przygotuj sobie odpowiednie CV i roznoś je, gdzie się tylko da. Możesz zrobić tak jak ja,  przygotować sobie kilka CV odpowiednio do rodzaju pracy, jaką gotów jesteś podjąć.. Najważniejsze, to żeby się nie poddawać!

Podstawą do znalezienia pracy jest znajomość języka angielskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Bez znajomości języka angielskiego można znaleźć pracę, ale będzie ci trudno poruszać się po urzędach, bankach itp.

Autorka artykułu jest studentką PWSZ w Elblągu, obecnie odbywa praktykę w redakcji ”Razem z Tobą”.  Aneta Piłacha Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1503

Print Friendly, PDF & Email